fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Sztuka ulicy na licytacji

Aqualoopa „Santa Clara”
materiały prasowe
Pierwsza polska aukcja Street Artu odbędzie się 15 marca w Warszawie. Prace blisko 30 najlepszych artystów prezentuje otwarta w piątek wystawa
Na Zachodzie tego typu aukcje od trzech lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Rekordy należą do Banksy'ego i Obeya. Zobacz galerię zdjęć wybranych prac
U nas to nowość, więc ceny są promocyjne, od kilkuset do 5 tys. zł.
- To absolutny eksperyment – mówi Joanna Dziewulska, historyk sztuki, inicjatorka pomysłu. – Interesuje mnie sztuka współczesna. Pomyślałam, że warto artystyczną scenę odświeżyć i sprawdzić, jak na Street Art zareaguje polski rynek. Aukcję organizuje Rempex i streeters.pl.
Młodzi artyści wystawiają w Galerii Senatorska po dwie prace z charakterystycznymi dla siebie postaciami i motywami. Tym razem oglądamy je nie na murach, ale jako obrazy na płótnach, czy płytach wiórowych albo jako grafiki na papierze. Najbardziej znanymi polskimi twórcami, którzy odnieśli międzynarodowy sukces, są M-City i Zbiok. Pierwszy z nich jako jeden z niewielu używa nie tylko nickname, czyli ksywki, ale ujawnia prawdziwe nazwisko  - Mariusz Waras. Jest grafikiem i malarzem, absolwentem ASP w Gdańsku, obecnie asystentem tej uczelni.  Fascynuje go pejzaż miejski. Jego przeważnie czarno-białe graffiti wzbudzaj uznanie precyzją detalu i kreski, a zarazem rozmachem. Można je spotkać w Warszawie, Londynie, Sao Paulo... Zbiok  wywodzi się z prężnego środowiska wrocławskiego. Jest kuratorem BWA w tym mieście. Maluje charakterystyczne barwne figury.
Uczestnicy aukcji - dwudziesto-, trzydziestoletni polscy streetarterzy nie są graficiarzami-amatorami, biegającymi nocą ze sprayem, lecz profesjonalnymi artystami, którzy malują ściany legalnie, często na zamówienie. Większość ma artystyczne wykształcenie.
Tyber, który komiksowo uwspółcześnia znany fresk „Wygnanie z raju" Masaccia - mistrza quattrocenta, jest absolwentem Wydziału Tkaniny i Ubioru w ASP w Łodzi. Seiner i Betz  - studentami IV roku malarstwa i grafiki tej uczelni. Razem tworzą grupę ETAM. Kilku samouków zaproszonych na aukcje reprezentuje także wysoki poziom, np. szablonista Czarnobyl - twórca niezwykłych graficznych portretów jakby rodem z filmów SF.
Chazme 718–architekt po Politechnice w Warszawie i Sepe – artysta malarz, absolwent łódzkiej ASP  są znani są m.in. z futurystyczno-satyrycznego muralu „Piłsudski" na Moście Śląsko-Dąbrowskim w Warszawie. Jako jedyni będą licytować projekt nowego muralu do 10 m kw., który potem wykonają na wskazanej przez zleceniodawcę ścianie.
Wśród autorów prac jest wiele młodych talentów.
Aukcja odbędzie się 15 marca w Galerii Senatorska w Warszawie o godz. 19
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA