fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Iran: Aresztowania opozycji w Teheranie

Ponad 200 osób zostało aresztowanych w Teheranie podczas prób zorganizowania antyrządowej demonstracji
Jak donosi BBC, grupy opozycyjne wezwały do demonstracji w proteście przeciw zatrzymaniu ich przywódców – Mira Hosseina Musawiego i Mehdiego Karrubiego. Obaj od kilku tygodni znajdowali się w aresztach domowych, a ich rodziny twierdzą, że w poniedziałek zabrano ich do więzienia.
Irańska agencja prasowa FARS dowodzi, że informacje o uwięzieniu Musawiego i Karrubiego są nieprawdziwe. „Zostały sfabrykowane i opublikowane przez członków terrorystycznej Organizacji Mudżahedin–e Khalq, by doprowadzić do zamieszek" – napisano w depeszy. Nadające w Holandii w języku perskim Radio Zamaneh twierdzi, że irańscy parlamentarzyści domagają się stracenia obu liderów opozycji, twierdząc, iż „zdradzili kraj".
Urodzony w 1942 r. Musawi był premierem Iranu w latach 1981 – 1989 i kandydatem na prezydenta w 2009 r. Sprawował też funkcję prezesa Irańskiej Akademii Sztuki.
Karroubi (urodzony w 1937 r.) jest szefem Partii Zaufania Narodowego. Był szefem parlamentu w latach 1989 – 1992 i 2000 – 2004 oraz kandydatem na prezydenta w latach 2005 i 2009.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA