fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja

Kuźnia talentów na Podlasiu

Nauka w Policealnym Studium Wokalno-Aktorskim jest bezpłatna i trwa cztery lata
PSWA
W Białymstoku działa bezpłatna artystyczna szkoła policealna, w której kształcą się osoby kochające śpiew, teatr i taniec. Podczas pierwszej rekrutacji o jedno miejsce starało się pięć osób
Otwarcie Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego im. Czesława Niemena związane jest z dużym zapotrzebowaniem na tego typu szkołę w regionie. – Mamy sporo uzdolnionej młodzieży w Białymstoku, która ma pasje i talenty. Teraz mogą kształcić się w wybranej przez siebie dziedzinie, np. w zakresie sztuki operowej, musicalowej lub estradowej – mówi Angelika Arendt-Zadykowicz, dyrektorka szkoły. To szkoła dla młodych, utalentowanych muzycznie i aktorsko osób. – Przygotowaliśmy 16 miejsc, a podania złożyło aż 80 osób z całej Polski. Kolejny nabór planowany jest na wiosnę i już mamy sporo telefonów z pytaniami o najbliższą rekrutację – dodaje. By ubiegać się o przyjęcie na pierwszy rok nauki, trzeba mieć ukończoną szkołę średnią i zdolności oraz predyspozycje wokalne, taneczne i aktorskie. Nie jest wymagane świadectwo maturalne ani wykształcenie muzyczne. Kandydaci muszą zdać trzystopniowe egzaminy wstępne przed komisją. – Ocenialiśmy słuch, głos, predyspozycje aktorskie i prezencję sceniczną przyszłych artystów. Kandydaci na egzaminy musieli przygotować dwa dowolnie wybrane utwory wokalne, wiersz oraz fragmenty prozy. Poziom był dość wysoki. Wybraliśmy najlepszych, którzy wyróżnili się umiejętnościami wokalno-aktorskimi, zdolnościami i talentem. Prezentowany repertuar był bardzo różnorodny, od piosenki ludowej przez rozrywkową do skomplikowanych utworów muzycznych, wykonywanych także z własnym akompaniamentem – mówi Arendt-Zadykowicz.
Najlepsi słuchacze uczą się od wykładowców i doświadczonych specjalistów z dziedzin artystycznych. Zajęcia dotyczą m.in. takich przedmiotów, jak: antropologia kultury, śpiew, gra aktorska, kształcenie słuchu, historia muzyki, sztuki, kostiumu, teatru, rytmika, taniec współczesny. Oprócz tego są wykłady z przedsiębiorczości, zagadnień promocji, reklamy i PR, niezbędne w pracy samodzielnego menedżera kultury. Na pierwszym roku nauki słuchacze mają ponad 20 godzin zajęć, w tym obowiązkowo dwie godziny zajęć indywidualnych ze śpiewu (śpiew klasyczny, śpiew musicalowy, piosenka aktorska) i jedną godzinę z akompaniamentu. Lekcje odbywają się pięć razy w tygodniu. – Osobom spoza Białegostoku zapewniamy noclegi – mówi dyrektorka szkoły.
Nauka w studium jest bezpłatna i trwa cztery lata. Po jej zakończeniu absolwenci zdobędą zawód aktora scen muzycznych. Szkoła podlega Ministerstwu Kultury, a finansowana jest z budżetu miasta. – Jesteśmy otwarci na współpracę z instytucjami kultury, szkołami czy zespołami zarówno z Białegostoku, jak i innych miast – mówi. Studium mieści się przy Szkole Podstawowej nr 6 przy ulicy Wesołej w Białymstoku. Informacje o szkole można znaleźć na stronie internetowej www.szkolatalentow.edu.pl.
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA