fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Orzecznictwo

Przedawnienie silniejsze niż bieda

www.sxc.hu
Pominięty w testamencie spadkobierca ma trzy lata, by zażądać przed sądem zachowku
Trzy lata od śmierci spadkodawcy roszczenie się przedawnia, a jak niechętnie sądy odstępują (choć mają taką możliwość – art. 5 [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/1900_89/DU1964Nr%2016poz%20%2093.asp]kodeksu cywilnego[/link]) od tych sztywnych zasad, pokazuje sprawa braci stryjecznych Jana i Aleksandra S.
Gdy ich babka umierała (we wrześniu 2002 r.), nie miała żadnego majątku. Krótko przed śmiercią darowała mianowicie działkę w Warszawie córce, a mieszkanie wnukowi Aleksandrowi. Nic nie dostał natomiast Jan, wnuk po drugim synu, który miał przy tym problemy psychiczne, a nawet sprawę o ubezwłasnowolnienie (później umorzoną). Jest teraz inwalidą, chociaż dorabia, prowadząc jakieś szkolenia, a przed sądem wykazywał się znaczną intelektualną sprawnością (występował bez adwokata).
Jan S. pozwał stryjecznego brata, który odziedziczył mieszkanie, żądając od niego zachowku. Zostawmy na boku jak to liczył, w każdym razie roszczenie wyliczył na 159 tys. zł. Przypomnijmy, że pominięty w testamencie (czy nawet ten, kto dostał za mało) ma prawo do zachowku, czyli 1/2, a nieletni i trwale niezdolny do pracy 2/3 tego, co by mu normalnie przypadło.
Dodać należy, że przy obliczaniu zachowku bierze się pod uwagę darowizny uczynione spadkobiercom w ciągu dziesięciu lat przed śmiercią.
Spór sprowadzał się do przedawnienia, gdyż taki zarzut podniósł pozwany, i z tego powodu sąd I instancji oddalił pozew. [b]Zgodnie z art. 1007 k.c. roszczenie o uzupełnienie zachowku z tytułu darowizn przedawnia się z upływem trzech lat od otwarcia spadku (czyli śmierci spadkodawcy).[/b]
Jan S. przekonywał sąd apelacyjny, że w pierwszych latach po śmierci babki żył w zupełnej nędzy, dorabiał trochę, myjąc nagrobki, czym i ciotka się zajmowała (ta, co dostała działkę), i to ona odwodziła go od wystąpienia do sądu o zachowek, a bał się jej.
Na uwagę sądu, jak to się bał 80-letniej staruszki, odpowiedział, że nie chodziło o jakąś krzywdę, ale że nie da mu zarobić na jedzenie. A nie miał bliższej rodziny: matki, ojca czy brata. Prosił SA o uznanie (na podstawie art. 5 k. c.), że zarzut przedawnienia jest nadużyciem prawa po stronie pozwanego, ale nic nie wskórał. [b]Sąd apelacyjny stwierdził (sygnatura akt VI ACa 1419/10)[/b] w uzasadnieniu (podobnie jak sąd I instancji), że choć jego sytuacja majątkowa jest trudna, to biorąc pod uwagę stan zdrowotny, nie stanowi podstawy do wzruszenia przedawnienia. Wyrok jest prawomocny, ale służy kasacja.
[i][b]sygnatura akt[/b] VI ACa 1419/10[/i]
[ramka][b]Czytaj też:[/b]
* [link=http://www.rp.pl/artykul/300471,350386_Zachowek-moze-sie-nalezec-mimo-przedawnienia.html]Zachowek może się należeć mimo przedawnienia[/link]
* [link=http://www.rp.pl/artykul/300471,538963_Na-dochodzenie-zachowku-tylko-trzy-lata.html]Na dochodzenie zachowku tylko trzy lata[/link]
* [link=http://www.rp.pl/artykul/300471,292752_Od-kogo-nalezy-sie-wyrownanie-zachowku-.html]Od kogo należy się wyrównanie zachowku[/link]
[b]Zobacz nasze poradniki: [/b]
» [link=http://www.rp.pl/temat/447728.html]Wszystko o testamentach, spadkach i darowiznach[/link]
» [link=http://www.rp.pl/temat/373650.html]Więcej krewnych uprawnionych do spadku[/link]
» [link=http://www.rp.pl/temat/81958_Jak_zalatwic_sprawy_spadkowe.html]Jak załatwić sprawy spadkowe[/link]
» [link=http://www.rp.pl/temat/376862_Spadek_u_notariusza.html]Spadek u notariusza[/link]
» [link=http://www.rp.pl/temat/478502_Zamiast_testamentu.html]Zamiast testamentu [/link] [/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA