fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Famur2 – nowa fabryka Famuru

Z Waldemarem Łaskim, prezesem Grupy Famur rozmawia Karolina Baca.
[b]„Rz”: Po roku otwieracie jedną z największych tego typu inwestycji w Polsce, nową fabrykę maszyn, Famur2. Jak jej otwarcie i praca wpłyną na produkcję i sytuację w grupie Famur?[/b]
Waldemar Łaski: Zapewni ona produkcję maszyn i urządzeń górniczych w najwyższych światowych standardach na najbliższych kilkadziesiąt lat. Po rozruchu, gdy dojdzie do pełnych mocy produkcyjnych, na pewno wpłynie korzystnie na wielkość naszej produkcji. Poza tym znacząco obniżymy koszty.
[b]O ile?[/b]
Tego nie da się tak łatwo podać w procentach. Tu chodzi przede wszystkim o znaczącą poprawę efektywności dzięki zastosowaniu najnowszych technologii.
[b]Jakie maszyny będą tu powstawać?[/b]
M.in. nasz najnowszy kombajn do eksploatacji pokładów niskich (trudne, poniżej 1,5 m wysokości – red.), ale też kombajny ścianowe czy przekładnie przemysłowe o dużej mocy. Tu powstała bowiem całkiem nowa hala montażowa.
[b]Czy w najbliższym czasie planujecie podobne inwestycje, np. budowę kolejnych fabryk, niekoniecznie w Katowicach?[/b]
Famur2 to początek pełnej modernizacji grupy. Jak planowaliśmy – to jeden z pierwszych etapów. Sądzę, że kolejne to stworzenie najnowocześniejszych modułów produkcyjnych, nie tylko w Katowicach, ale także w naszych pozostałych zakładach. Na razie za wcześnie by mówić o konkretach, ale otwarcie nowej fabryki nie jest zakończeniem zmian, a raczej otwarciem procesu modernizacji.
[b]Jakich wyników Famur spodziewa się za 2010 r. i jaki będzie dla spółki 2011 rok?[/b]
Nie podajemy prognoz, wyniki za czwarty kwartał 2010 publikujemy 1 marca. Zeszły rok był przełomowym po kryzysie, na początku borykaliśmy się z jego skutkami, a pod koniec nastąpiło odbicie. Ale my na kryzys byliśmy przygotowani, bo w poprzednich latach przeprowadziliśmy głęboką restrukturyzację firmy. Oczywiście najbardziej medialna była tu redukcja zatrudnienia, ale my zrobiliśmy dużo więcej. Ten rok na pewno będzie lepszy. Trudno się spodziewać fajerwerków, bo w kontraktach na dostawy maszyn jest długi termin oczekiwania na zyski, ale koniunktura na rynku się poprawia, a to dobry znak.
[b]W ubiegłym roku celem grupy była budowa fabryki. Jaki jest cel na ten rok?[/b]
Wyjście z naszymi produktami w świat. Eksport maszyn i urządzeń górniczych to w tej chwili ok. 20 proc. Ten rok ma być pierwszym od czasu kryzysu, gdy ich eksport ma rosnąć, by w ciągu kilku lat znacząco się zwiększyć. Największe szanse widzimy na rynkach światowych.
[b]Przy budowie fabryki korzystaliście z dotacji unijnych, ponad 40 mln zł. Czy w następnych projektach takie wsparcie też będzie możliwe?[/b]
Na bieżąco będziemy sprawdzać dostępne instrumenty wsparcia. Te możliwości niestety zostały znacząco ograniczone przez kryzys.
[b]Famur ma nową strategię, która spodobała się inwestorom, bo od grudnia akcje spółki drożeją. W jej ramach przejęliście już Remag i część Pemugu, teraz kolej na wyodrębnienie Zametu i grupy odlewni. Kiedy zostaną wyodrębnione z Famuru?[/b]
Polska Grupa Odlewnicza (PGO) i Zamet w zasadzie już są samodzielne. Prace organizacyjne zostały zakończone. Walne wpisało do statutu dywidendę niepieniężną (szacunkowo ok. 250 mln zł – red.), więc upublicznianie tych spółek trwa. Przygotowywane są prospekty emisyjne, zatwierdzi je KNF. Emisji akcji nie będzie, bo akcjonariusze są zdefiniowani – akcjonariat poszczególnych grup będzie taki sam jak teraz Grupy Famur. Debiut tych spółek będzie jednoczesny, szacujemy, że dojdzie do niego w trzecim kwartale tego roku.
[b]Czy planujecie jakieś przejęcia w Polce lub za granicą?[/b]
Rozglądamy się. Jak będą rozmowy – nic nie powiemy. Jak będą ustalenia – też nic nie powiemy. Ale jak podpiszemy umowę – na pewno będziemy o tym mówić. Są spółki - nie tylko w kraju - którymi jesteśmy zainteresowani.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA