fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Uzgodniono pierwsze zapisy pakietu socjalnego w EC Zabrze

Bloomberg
Pojawiła się szansa, że do 31 marca zostanie uzgodniony pakiet socjalny dla załogi sprywatyzowanej Elektrociepłowni Zabrze SA - informuje nettg.pl
Po ponad dwóch miesiącach od pierwszego spotkania stronom udało się ustalić pierwsze zapisy treści pakietu – poinformował portal nettg.pl rzecznik prasowy śląsko-dąbrowskiej Solidarności Grzegorz Podżorny.
- Podczas kolejnej rundy negocjacji, która odbyła się 3 lutego, wreszcie zobaczyliśmy, że nowy właściciel też jest zdeterminowany, aby uzgodnić i podpisać pakiet socjalny. Po raz pierwszy spotkanie zakończyło się też wydaniem wspólnego komunikatu o efektach negocjacji. Jeśli jednak chodzi o merytoryczne zapisy pakietu , to są między nami zasadnicze rozbieżności w kluczowych dla pracowników kwestiach - poinformował Piotr Wujec, pełnomocnik WZZN.
Najważniejsza z nich dotyczy gwarancji zatrudnienia dla pracowników sprywatyzowanej elektrociepłowni. - Jest tak, jak przypuszczaliśmy wcześniej. Nowy inwestor chce zredukować zatrudnienie. Nie zgadza się na zapis o gwarancji zatrudnienia, a w zamian proponuje zapis o odszkodowaniu za utratę pracy. Nie chce też rozmawiać na temat ewentualnej premii prywatyzacyjnej. Liczymy na zmianę stanowiska inwestora pod wpływem naszych argumentów i wypracowanie systemowych rozwiązań– podkreślił Wujec.
- Oczekujemy też rozmów na temat trwałości obowiązującego Układu Zbiorowego Pracy w naszym zakładzie. Na razie przedstawiciele Fortum poinformowali nas, że analizują czy zachować jego treść. Odczytujemy to jako dobry znak – powiedział Mirosław Grzywa, szef Solidarności w EC Zabrze.
Kolejną rundę negocjacji wyznaczono na 8 lutego.
24 listopada 2010 roku Fortum Power and Heat podpisało z Ministrem Skarbu Państwa umowę kupna 85 proc. akcji spółki Elektrociepłownia Zabrze oraz 85 proc. akcji spółki Zespół Elektrociepłowni Bytom. Całkowita wartość transakcji wyniosła ponad 82 mln zł. 3 stycznia 2011 roku oba zakłady zostały formalnie przejęte przez nowego inwestora, mimo braku pakietów socjalnych dla załóg.
28 stycznia tego roku organizacje związkowe z Elektrociepłowni Zabrze SA złożyły w zabrzańskiej Prokuraturze Rejonowej zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez urzędników Ministerstwa Skarbu Państwa. Zawiadomienie dotyczy naruszania prawa podczas prywatyzacji elektrociepłowni. Zdaniem związkowców umowę prywatyzacyjną zawarto bez wymaganego prawem zabezpieczenia interesów pracowników prywatyzowanej spółki skarbu państwa, a urzędnicy resortu odmawiając przedstawicielom związków zawodowych wglądu do jej treści złamali przepisy ustawy o dostępie do informacji publicznej.
2 lutego przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność Piotr Duda spotkał się z szefem resortu skarbu państwa Aleksandrem Gradem, aby porozmawiać na temat sytuacji pracowników Elektrociepłowni Zabrze i wątpliwości wobec procesu przekształceń tego zakładu.
Źródło: nettg.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA