fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca, emerytury, renty

Dziecko bez świadczenia, bo rodzic nie złożył PIT

Jeżeli jedno z rodziców nie złoży zeznania podatkowego, drugie nie może uzyskać świadczenia rodzinnego należnego dziecku.
Rzecznik praw obywatelskich wystąpił w tej sprawie do ministra pracy i polityki społecznej. Napływają bowiem do niego skargi związane z niemożnością uzyskania dla dziecka zasiłku rodzinnego i dodatków przewidzianych w ustawie z 2003 r. o świadczeniach rodzinnych. W myśl art. 23 ust. 1 i 4 tej ustawy do wniosku o wypłatę świadczeń rodzinnych trzeba dołączyć m.in. zaświadczenie o dochodzie podlegającym opodatkowaniu podatkiem od osób fizycznych na zasadach ogólnych każdego członka rodziny, wydane przez właściwy urząd skarbowy. Rozporządzenie wykonawcze z 2005 r. ministra pracy i polityki społecznej zawiera wzór takiego zaświadczenia.
Jeżeli jednak jedno z rodziców nie złoży rocznego zeznania - z powodu bądź to nieosiągania dochodów, bądź niewypełnienia obowiązku podatkowego (np. wyjedzie za granicę i nawet nie wiadomo, gdzie mieszka) - drugie z rodziców, nie ze swojej winy, nie może uzyskać niezbędnego zaświadczenia z urzędu skarbowego. Przepisy nie pozwalają bowiem organowi podatkowemu wydać w tych sytuacjach zaświadczenia o uzyskanych dochodach. Takie sformułowanie przepisu powoduje wyłączenie z grona uprawnionych do świadczenia rodzinnego tych dzieci, których rodzic nie złoży zeznania podatkowego -alarmuje rzecznik, zwracając się do minister Anny Kalaty o zajęcie stanowiska w tej sprawie.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA