fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wiadomości

Kalisz pisze raport końcowy

Zbigniew Ziobro
Fotorzepa, Pio Piotr Guzik
Ryszard Kalisz, szef komisji badającej okoliczności śmierci Barbary Blidy, rozważa wpisanie do raportu z jej prac wniosku o Trybunał Stanu dla byłego ministra sprawiedliwości
Ryszard Kalisz (SLD) przyznaje jedynie, że pracuje nad raportem podsumowującym prace komisji badającej okoliczności śmierci Blidy i ma gotowe jego fragmenty. Ale o szczegółowych wnioskach, które są w nim umieszczone, na razie nie chce rozmawiać. Zamierza najpierw przedstawić projekt pozostałym posłom z komisji.
– Ale mogę potwierdzić, że rysują się pewne wnioski personalne. Zleciłem jednak jeszcze ekspertom dodatkowe analizy w tej sprawie – mówi Kalisz.
Według informacji „Rz” we wnioskach tych mowa ma być m.in. o odpowiedzialności za uchybienia przy sprawie Blidy byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, byłego szefa ABW Bogdana Święczkowskiego oraz byłego wiceszefa agencji Grzegorza Ocieczka.
– To są osoby odpowiedzialne za funkcjonowanie aparatu, który doprowadził do śmierci Blidy. Uważam, że w stosunku do Ziobry powinna się znaleźć rekomendacja o postawienie go przed trybunałem – mówi „Rz” inny z posłów z komisji.
Takiemu wnioskowi na pewno sprzeciwią się posłowie PiS. Dlatego Kalisz, nim zawrze taki wniosek w raporcie końcowym, chce wysondować, czy może liczyć na większość posłów z komisji, która będzie głosować nad raportem. Chce się też upewnić, czy zgromadzone przez komisję materiały są wystarczające do sformułowania wniosku o Trybunał Stanu.
Dlaczego? Decyzję o stawianiu przed trybunałem podejmuje Sejm, i to po długim i skomplikowanym postępowaniu.
Kształt raportu rozstrzygnie się ostatecznie w najbliższych tygodniach. Do końca pracy komisja Blidy zaplanowane ma jeszcze dwa przesłuchania.
W trybie tajnym jutro ma przed nią stanąć Barbara Kmiecik, zwana śląską Alexis. To badając jej powiązania, służby zaczęły się interesować Blidą.
Na początku lutego odbędzie się prawdopodobnie ostatnie posiedzenie, na którym przesłuchany zostanie były Grzegorz Ocieczek.
Do prac nad raportem komisja ma przystąpić w lutym, by przed czwartą rocznicą śmierci Blidy, która przypada 25 kwietnia, Kalisz mógł przedstawić sprawozdanie w Sejmie.
Była poseł SLD popełniła samobójstwo podczas próby zatrzymania przez ABW.
[i]Masz pytanie, wyślij e-mail do autora [mail=k.manys@rp.pl]k.manys@rp.pl[/mail][/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA