Pracodawca musi uzasadnić wypowiedzenie umowy zawartej z pracownikiem na czas nieokreślony. Taki obowiązek wynikający z art. 30 § 4 kodeksu pracy nie powinien budzić wątpliwości żadnego szefa. Przestrzegamy jednak przed niechlujstwem w podawaniu powodów rozstania z zatrudnionym
Z licznych orzeczeń Sądu Najwyższego wynika, że przyczyna wypowiedzenia umowy bezterminowej ma być konkretna i rzeczywista. Nie musi być jednak szczególna czy doniosła, bo wypowiedzenie to zwykły sposób rozwiązania umowy o pracę (wyrok Sądu Najwyższego z 4 grudnia 1997 r., I PKN 419/97).Nie można jednak zapominać o jej wpisywaniu do pism wypowiadających umowę o pracę. Brak przyczyny wypowiedzenia przesądza o powstaniu roszczeń pracownika o odszkodowanie lub o przywrócenie do pracy, choćby szef nie naruszył pozostałych przepisów dotyczących wypowiadania umów.Zazwyczaj najwięcej problemów przysparzają najbardziej popularne przyczyny uzasadniające wypowiedzenie umowy o pracę. One też najczęściej stanowią podstawę odwołania się do sądów pracy.Przy wypowiadaniu umów o pracę nie obowiązuje żaden termin na złożenie wypowiedzenia od chwili wystąpienia przyczyny uzasadniającej zwolnienie z firmy (jak jest przy zwolnieniu dyscyplinarnym). Jednak upływ czasu ...
Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Rzeczpospolitej"
Nowa Prenumerata już w sprzedaży, poznaj pakiet korzyści!
Dostęp do najważniejszych treści z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.
KUP TERAZ
×
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.