fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja

Badaczom brakuje bezczelności naukowej

Artur Jarmołowski, Wydział Biologii UAM w Poznaniu
[b]Dlaczego polscy nauczyciele akademiccy publikują mniej prac np. niż niemieccy? [/b]
[b]Prof. Artur Jarmołowski, prowadzi Międzynarodowy Projekt Doktorancki w ramach programu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej: [/b]Porównywanie Polski do Niemiec jest z góry obarczone pewnym błędem, jeśli nie weźmie się pod uwagę pieniędzy zainwestowanych w naukę. Wynik naukowy kosztuje. Najpierw musimy zainwestować i dopiero potem coś z tej inwestycji mamy. Na przykład dobre publikacje.
[b]Na co potrzebne są pieniądze? [/b]
W tej chwili w Polsce przeznacza się gigantyczne środki na aparaturę i budynki. To oczywiście cieszy, ale pieniądze są potrzebne na zatrudnianie nowych ludzi. Na uczelniach wciąż jest część starszej kadry mało aktywnej naukowo. To ludzie, którzy pracują od lat, ale nie publikowali wcale albo opublikowali coś bardzo dawno. Radą na to jest tworzenie nowych zespołów. Trzeba też zachęcać osoby z zagranicy, żeby do nas przyjeżdżały lub powracały. Na uczelniach za mało jest działań w tym kierunku.
[b]A czego brak oprócz pieniędzy?[/b]
Odwagi. Czegoś, co nazwałbym bezczelnością naukową. Brakuje stawiania takich najważniejszych pytań. Jesteśmy zadowoleni, jeśli doskoczymy do średniej poprzeczki. To już zapewnia pewną małą stabilizację. Brakuje tego, co widziałem w Stanach Zjednoczonych i czego się tam nauczyłem, że zadaje się szalone pytanie, na które jeśli znajdzie się odpowiedź, to może ona dać wielką publikację.
[i]rozmawiała Renata Czeladko[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA