fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Do wzięcia 1,5 mld zł z programu LEADER

Fotorzepa, Dariusz Majgier DM Dariusz Majgier
Na lokalne grupy działania czeka 1,5 mld zł. Resort rolnictwa ułatwi sięgnięcie po dotacje
Unijny program LEADER z budżetem opiewającym na 3,1 mld zł został do tej pory wykorzystany tylko w połowie. To najgorszy wynik w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW), gdzie większość funduszy już się powoli kończy.
– Problem tkwi w zrozumieniu idei LEADER. To program oddolnych inicjatyw: lokalne grupy dostają pieniądze na kreowanie działań ważnych dla społeczności wiejskich. A u nas program obrósł instytucjami – ocenia Marek Zagórski, prezes Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej.
Wnioski o dotacje od lokalnych grup działania (stowarzyszeń) przyjmują samorządy województw, a fundusze wypłaca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dotacja wynosi maksymalnie 80 proc. kosztów projektu, nie więcej niż 100 tys. zł na beneficjanta.
Wśród popularnych działań lokalnych grup znajduje się organizacja imprez kulturalnych, budowa ścieżek rowerowych czy organizacja szkoleń. Dotacje można zdobyć także na bardziej innowacyjne projekty, np. wdrażanie nowych technologii dla produkcji energii z odnawialnych źródeł.
– Problem w tym, że działanie ruszyło bardzo późno, dopiero pod koniec 2009 r., ponieważ wcześniej nie posiadało akredytacji do wypłaty unijnych funduszy – tłumaczy Marek Sawicki, minister rolnictwa.
ARiMR przyznaje, że późna akredytacja spowodowała dalsze problemy: teraz samorządy nie mogą uporać się z wnioskami. Według stanu na połowę grudnia było ich ok. 13,5 tys., w tym ponad tysiąc wniosków złożonych w województwie mazowieckim.
O ile wnioski o dotacje złożone przez lokalne grupy działania wyczerpują połowę budżetu, o tyle wypłaty stanowią już tylko 2 proc. całej dostępnej sumy. Resort rolnictwa zaczął więc upraszczać procedury, by przyspieszyć wypłaty i ułatwić obsługę wniosków. W ramach działania „Funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja” nie trzeba będzie już co roku składać odrębnych formularzy o przyznanie pomocy. Zamiast tego wprowadzono jeden wniosek i jedną umowę dotyczącą okresu pięcioletniego.
– Wprowadzane ulepszenia wpływają na tempo absorpcji środków – zapewnia Marek Kassa, rzecznik ARiMR.
Agencja wypłaciła do tej pory ok. 30 proc. z 69 mld zł funduszy PROW na lata 2007 – 2013. To najlepszy wynik z państw UE. Większość funduszy została już zagospodarowana (przyjęto na nie wnioski). Do wydania zostało jeszcze ok. 14 mld zł. Oprócz programu LEADER są jeszcze fundusze m.in. na tworzenie mikroprzedsiębiorstw (ok. 1,2 mld zł) i modernizację gospodarstw rolnych (1,5 mld zł).
– Przewiduję, że pieniądze z PROW skończą się w 2012 r., kiedy już wszystkie dotacje zostaną wyczerpane – ocenia Marek Sawicki.
Fundusze unijne muszą być wykorzystane do końca 2015 r.
Masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: [mail=m.kozmana@rp.pl]m.kozmana@rp.pl[/mail]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA