fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Tauron przejmie katowicki ZEC?

Katowicki Holding Węglowy rozważa sprzedaż Zakładów Energetyki Cieplnej, które według naszych informacji są warte ok. 150 mln zł
Katowicki Holding Węglowy rozważa sprzedaż Zakładów Energetyki Cieplnej, które według naszych informacji są warte ok. 150 mln zł.– Nie możemy wykluczyć sprzedaży ZEC, bo myślimy o optymalizacji struktury KHW – potwierdza Roman Łój, prezes węglowego holdingu.Oczywistym nabywcą ZEC Katowice wydaje się katowicki Tauron, który ma już w grupie katowickie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (PEC), a ponadto EC?Tychy, EC Nowa, EC Stalowa Wola i PEC w Dąbrowie Górniczej.
Taki scenariusz jest brany pod uwagę przez KHW. – Zakładamy, że jeśli zapadłaby ostateczna decyzja o sprzedaży ZEC Katowice, to Tauron uczestniczyłby w tym procesie – wyjaśnia prezes KHW. Ale prędko to nie nastąpi, bo ZEC?nie został nawet jeszcze wyceniony. Według naszych ustaleń ciepłownicze zakłady mogą być warte ok. 150 mln zł.
Co na to Tauron? – Obecna strategia Tauronu nie przewiduje nowych przejęć w sektorze ciepłowniczym. W planie jest wyodrębnienie produkcji i sprzedaży ciepła jako osobnego obszaru biznesowego i jego wewnętrzna integracja, ale w oparciu o istniejące już aktywa – wyjaśnia Paweł Gniadek, rzecznik grupy Tauron. Pytany o ZEC Katowice nie wyklucza jednak, że Tauron rozważy złożenie oferty na te zakłady, jeżeli KHW to zaproponuje.
Majątek ZEC Katowice stanowią kotłownie, sieci i stacje ciepłownicze zlokalizowane w rejonie kopalń należących do KHW. Łączna moc cieplna wszystkich kotłowni należących do zakładów wynosi 689,5 megawatów. W kotłowni Wesoła spalany jest oprócz węgla gaz pochodzący z odmetanowania kopalni. Pozostałe kotłownie opalane są węglem, miałem lub miałem i groszkiem, którego rocznie zużywa się tam 240 tys. ton.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA