fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawnik za granicą

Najważniejsze jest dobro klienta

John Young, partner w kancelarii Lovells
Nieznane
Angielski rząd chce zniesienia ograniczeń w strukturze właścicielskiej firm prawniczych, tak by mogli pojawić się w nich inwestorzy niezwiązani z branżą, a nawet by kancelarie mogły się przerodzić w spółki akcyjne
Rz: W Polsce szykują się duże zmiany w zasadach wykonywania zawodu prawnika. Jak to wygląda w Anglii?
John Young: Podobnie jak w Polsce, prawnicy są w pewien sposób uprzywilejowani. Tylko oni mogą np. reprezentować strony w procesie. Jednak po opublikowaniu raportu lorda Clementiego nasz rząd rozważa rekomendowane przez niego zmiany w kierunku likwidacji tych ograniczeń, tak by inne osoby, a nawet firmy mogły się zajmować świadczeniem usług prawniczych. Opiera się to na założeniu, że zawód prawnika nie różni się niczym od innych. Choć raport wywołał kontrowersje, uważam go za bardzo wartościowy. Postawił pytania, na które warto sobie odpowiedzieć. Na czym miałyby polegać te zmiany?
Angielski rząd chce zniesienia ograniczeń w strukturze właścicielskiej firm prawniczych, tak by mogli pojawić się w nich inwestorzy niezwiązani z branżą, a nawet by kancelarie mogły się przerodzić w spółki akcyjne. Kancelaria prawnicza byłaby wtedy traktowana jak każda inna firma zajmująca się biznesem. To stworzy możliwość współpracy w granicach jednej firmy np. księgowych, zarządców nieruchomościami i prawników. Ponadto dotychczasowa korporacja prawnicza - Law Society, miałaby podzielić się na dwie części. Pierwsza zajęłaby się reprezentacją interesów osób oferujących usługi prawnicze, druga zaś nadzorem nad tą działalnością.
Czy łączenie się kancelarii prawniczych z innymi firmami nie stworzy ryzyka konfliktu interesów?
Jedną z moich ról jako partnera w kancelarii Lovells jest dbałość o to, by nie dochodziło do takich sytuacji. Procedura jest częściowo skomputeryzowana i wymaga współpracy wielu osób, jednak tego ryzyka można uniknąć. Zresztą w 18 państwach na całym świecie, w których działamy, definicje konfliktu interesów są różne. Dlatego w mojej pracy bywają momenty, że chciałbym być prezesem małej spółki działającej w jednym tylko państwie.
Z jakimi problemami musi się mierzyć kancelaria prowadząca działalność w Polsce?
Myślę, że nie różnią się one od tych, jakie spotykają każde międzynarodowe przedsiębiorstwo. Jeśli zaś chodzi o specyfikę usług prawniczych w Polsce, dziwią mnie ograniczenia w podawaniu do publicznej wiadomości informacji o naszej działalności. W interesie publicznym jest, aby ludzie wiedzieli, że mogą skorzystać z usług prawnika. Aby zwracali się do nas o pomoc, muszą wiedzieć przede wszystkim, że jest taka możliwość.
Czy polskim i angielskim prawnikom potrzebne są zmiany?
Podstawą działania rynku usług prawniczych powinno być dobro klienta, o które będą dbali prawnicy posiadający odpowiednie kompetencje. Jednak moim zdaniem warto sobie zadawać pytanie, czy konieczne są wszystkie zasady i ograniczenia rządzące każdym zawodem regulowanym, w tym zawodem prawnika. Tak by nie przyzwyczajać się do myśli, że nie można tu nic zmienić. W Polsce rozpoczyna się właśnie dyskusja na temat zniesienia zakazu reklamowania usług prawniczych i mam nadzieję, że da efekty. Polska jest jednym z niewielu państw, w których takie ograniczenie jeszcze funkcjonuje. W Anglii dyskusję na temat reklamy przeszliśmy 20 lat temu i dla wielu prawników było to wówczas bardzo kontrowersyjne. Teraz raport Clementiego stawia przed nami nowe wyzwania, ale także możliwości rozwoju.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA