fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Marek Belka o gospodarce

Marek Belka
Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Marek Belka, szef banku centralnego jest spokojny o wzrost polskiej gospodarki i utrzymanie płynności złotego
Swymi poglądami na temat perspektyw dla waluty i wzrostu PKB podzielił się z dziennikarzami podczas spotkania w redakcji "Rz".
- W Polsce przeciętny wzrost w ostatniej dekadzie, która wcale nie była taka znakomita, sięgnął 4 proc. - stwierdził prezes NBP.
- Polska jest z pewnością w stanie rozwijać się w tym tempie - dodał. W jego ocenie fakt, że ekonomiści prognozują dla nas na przyszły rok wzrost sięgający nawet 4,5 proc., a dla wielu krajów osłabienie tempa wzrostu tłumaczy tym, że potencjał polskiej gospodarki oparty jest na dużym rynku wewnętrznym. Dodatkowo nasz główny partner handlowy - Niemcy odnotowują bardzo dobre wyniki w praktycznie wszystkich dziedzinach gospodarki.
Pochwalił przy tym resort finansów, który mimo takich prognoz skonstruował przyszłoroczny budżet przy względnie konserwatywnym założeniu wzrostu PKB sięgającym 3,5 proc.
Stwierdził też, że ważną częścią polityki gospodarczej na przyszłość jest utrzymanie płynnego kursu walutowego. - To się w Polsce doskonale sprawdza i oznacza, że ryzyko walutowe jest prawidłowo szacowane. -
Wyzwaniem dla rządu jest utrzymanie zadłużenia poniżej poziomu 55 proc. PKB. - Stąd zabiegi w sprawie OFE właściwie należy poprzeć - stwierdził Belka. Zdaniem prezesa NBP, przekroczenie progu mogłoby oznaczać rezygnację z pełnej absorpcji funduszy unijnych, co byłoby "frajerstwem tysiąclecia". Alternatywą byłaby bolesna dla nas wszystkich podwyżka podatków albo gwałtowne obniżenie wydatków. - Trzymajmy kciuki, aby te 55 proc. nie zostało tknięte, bo wszyscy za to zapłacimy - dodał Belka.
Prezes zdradził nam też, że nie czyta gazet od deski do deski, wyrywa co ciekawsze artykuły i zabiera np. do samolotu, bo wtedy ma czas je przeczytać.
 
 
 
 
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA