fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Płyta z robotniczymi piosenkami z Grudnia ‘70

Ballady grudniowe; Polskie Radio Szczecin 2010
Rzeczpospolita
W 40. rocznicę krwawej pacyfikacji protestu mieszkańców Szczecina w grudniu 1970 r. tamtejsza rozgłośnia wyda płytę z nieznanymi robotniczymi piosenkami
Nagrania trzech utworów sprzed lat podjął się szczeciński zespół Sklep z Ptasimi Piórami. Znany głównie z wykonań tekstów poetyckich.
Piosenki „Ballada szczecińska”, „Podzwonne” i „Śpiewajcie wszyscy” nigdy wcześniej nie zostały profesjonalnie zarejestrowane. Jedynie fragment „Ballady...” w amatorskim wykonaniu można usłyszeć w archiwalnym radiowym reportażu z 1990 roku.
W materiałach edukacyjnych o Grudniu ’70, które IPN przekazał szczecińskim szkołom, widnieje informacja, że należy ją śpiewać do melodii jednej z „zakazanych piosenek” z czasów okupacji. Autorzy słów są nieznani.
Robotnicze ballady wymagały przearanżowania. Nową muzykę skomponował Ryszard Leoszewski, który w „Sklepie...” jest wokalistą i gra na gitarze klasycznej.
– Starałem się potraktować te utwory akustycznie i ich nie udziwniać – mówi Leoszewski. – Chciałem, aby przekaz z tekstu został zrozumiany, a linia melodyczna oddawała atmosferę tamtych dni.
Kompozytor przyznał, że największe wrażenie wywarły na nim słowa piosenki „Podzwonne”, zaczynającej się od słów „Nigdy nie byłem poetą/I nie pisałem wierszy/I nie mówiłem „veto”/I tam nie byłem pierwszy”. – Miałem ciarki po przeczytaniu tego tekstu i bardzo się z nim utożsamiłem – przyznaje Leoszewski. – Autora nie było „tam”, czyli na ulicach, gdzie 17 grudnia zginęli ludzie i spłonął komitet partii. Mnie też tam nie było, miałem wtedy 13 lat, a gdybym był starszy, to kto wie, czy bym się odważył.
Płyta z robotniczymi piosenkami zostanie wydana w nakładzie tysiąca egzemplarzy. Będzie można ich także posłuchać podczas koncertu w Polskim Radiu Szczecin.
[i]Ballady grudniowe; Polskie Radio Szczecin 2010[/i]
[i]Masz pytanie, wyślij e-mail do autora[mail=g.kazmierczak@rp.pl]g.kazmierczak@rp.pl[/mail][/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA