fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja

IPN: historia Polski dla licealistów

W książce sporo miejsca poświęcono powstaniu "Solidarności". Na zdjęciu Lech Wałęsa i ks. Henryk Jankowski na bramie Stoczni Gdańskiej podczas strajku w sierpniu 1980 r.
Fotorzepa, Erazm Ciołek Erazm Ciołek
Instytut przygotował książkę o dziejach naszego kraju od 1918 do 1989 r. Nie unika kontrowersyjnych tematów
– To ma być propozycja dla licealistów oraz osób zainteresowanych najnowszą historią Polski – mówi "Rz" rzecznik IPN Andrzej Arseniuk. – Niestety, zgodnie z planami MEN nauka historii zostanie wkrótce ograniczona w szkołach średnich do minimum. A historia najnowsza zniknie z nich niemal zupełnie. Chcieliśmy zaproponować licealistom coś w zamian. Swego rodzaju podręcznik.
Arseniuk zastrzega jednak, że oficjalną listę podręczników zatwierdza MEN, a książka się na niej nie znajduje.
Dla tegorocznych maturzystów IPN ma wyjątkową ofertę. Każdy z nich może otrzymać książkę "Od niepodległości do niepodległości. Historia Polski 1918 – 1989" za darmo. Wystarczy, że wypełni formularz na stronie internetowej IPN. Darmowe książki mogą otrzymać także nauczyciele historii.
Publikacja ma ponad 500 stron i składa się z siedmiu rozdziałów. Poświęcone są II Rzeczypospolitej, II wojnie światowej, Polsce pojałtańskiej, okresowi stalinizmu w PRL oraz dekadom rządów Władysława Gomułki, Edwarda Gierka oraz Wojciecha Jaruzelskiego.
– To kompendium wiedzy o historii najnowszej Polski. Mam nadzieję, że okaże się pomocne dla maturzystów i innych osób zainteresowanych historią – mówi dr Łukasz Kamiński, szef Biura Edukacji Publicznej IPN i jeden z autorów.
Zwraca uwagę, że więcej się mówi o działalności naukowej instytutu, a mniej o edukacyjnej. – Chciałbym, by to się trochę zmieniło – dodaje. Pozostali autorzy książki to historycy IPN: Adam Dziurok, Marek Gałęzowski i Filip Musiał.
– Pomysłodawcą powstania takiego podręcznika był śp. Janusz Kurtyka, prezes IPN – wyjaśnia Arseniuk. – To on zdecydował, by autorami tej książki byli młodzi historycy, którzy całą karierę naukową zrobili już w wolnej Polsce.
– Dotychczasowe syntezy PRL były pisane przez ludzi starszych, którzy pamiętają co najmniej połowę tego okresu. Przekładało się to również na ich postrzeganie II Rzeczypospolitej, o której oficjalnie mówiło się wówczas wyłącznie źle, a w rozmowach wyłącznie dobrze – podkreśla prof. Antoni Dudek z Uniwersytetu Jagiellońskiego, recenzent książki.
Autorzy nie unikają kontrowersyjnych tematów. We wstępie piszą, że "przedstawiają najnowszą historię Polski taką, jaka była, bez narodowej mitologii". Nie wahają się np. przedstawiać krytycznych opinii na temat powstania warszawskiego. Za wątpliwy uznają argument, że dzięki powstaniu Polska nie stała się kolejną republiką sowiecką.
– Książka w pełni oddaje bohaterstwo powstańców. Dopuszcza jednak możliwość stawiania pytania, czy powstanie miało sens – wyjaśnia dr Marek Gałęzowski, autor rozdziału poświęconego II wojnie światowej.
Z kolei w notce biograficznej Lecha Wałęsy odnotowują jego współpracę ze Służbą Bezpieczeństwa. Wałęsa "formalnie wyrejestrowany został w 1976 r., jednakże realna współpraca trwała tylko kilkanaście miesięcy" – piszą historycy.
Przypominają też np. udział gen. Wojciecha Jaruzelskiego w akcji degradowania oficerów pochodzenia żydowskiego w 1967 roku. Podkreślają również, że w grudniu 1981 roku prosił Moskwę o zrealizowanie planu wprowadzenia do Polski dywizji sowieckich i czechosłowackich.
– Staramy się na przykład polemizować z tezami, że dekada Gierka to były złote lata PRL oraz że wprowadzenie stanu wojennego było złem koniecznym – podkreśla dr Kamiński.
– Nie we wszystkim zgadzam się z autorami "Od niepodległości do niepodległości", łagodniej opisałbym kwestię uwikłania niektórych ludzi w komunizm – mówi prof. Antoni Dudek. – Mniej krytycznie oceniłbym też bilans PRL, a bardziej krytycznie okres dyktatury Józefa Piłsudskiego. Ale to kwestia rozłożenia akcentów. Generalnie jest to jednak bardzo dobrze napisana książka.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA