fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Polska nie skarżyła się na Nord Stream do Unii

Trasa North streamu
Rzeczpospolita
Ministerstwo Infrastruktury oraz Komisja Europejska zaprzeczyli doniesieniom Kommiersanta mówiącym, że Polska zwróciła się do Komisji Europejskiej z wnioskiem o zmianę przebiegu trasy gazociągu Nord Stream
Ministerstwo Infrastruktury w oficjalnym komunikacie podało, że prowadzone są rozmowy w sprawie lokalizacji Nord Streamu ale mają wyłącznie charakter bilateralny. Innymi słowy prowadzone są tylko na linii Polska – Niemcy. W negocjacjach Ministerstwo Infrastruktury skupia się głównie na zapewnieniu bezpieczeństwa żeglugi i środowiska.
- Wśród argumentów za koniecznością zagłębienia gazociągu jest uniknięcie ryzyka katastrofy ekologicznej, porównywalnej z tą z Zatoki Meksykańskiej oraz zapewnienie rozwoju portu w Świnoujściu. Wnioski strony polskiej zostały częściowo uwzględnione w obszarze morza terytorialnego, gdzie konsorcjum Nord Stream zagłębi gazociąg na odcinku ponad 20 km, w tym na skrzyżowaniu z tzw. torem zachodnim – informuje Mikołaj Karpiński, dyrektor biura informacji i promocji oraz rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury. Dodaje, że polska strona nalega na zagłębienie dodatkowo 5 km gazociągu na skrzyżowaniu z tzw. torem północnym.
Ponadto Ministerstwo Infrastruktury poinformowało o spotkaniu ministra Cezarego Grabarczyka z komisarz unijną ds. morskich i rybołówstwa Marią Damanaki, które miało miejsce 22 lipca 2010 tego roku. Wówczas Polska poinformowała o swoim stanowisku w sprawie bezpieczeństwa żeglugi na skrzyżowaniach tras żeglugowych z liniami przesyłowymi, podkreślając wolę bilateralnego rozwiązania sprawy gazociągu ze stroną niemiecką.
O tym, że Polska nie prosiła Komisji Europejskiej o interwencję w sprawie przebiegu Nord Stream zapewniali również przedstawiciele samej Komisji Europejskiej. W ich ocenie ta sprawa leży wyłącznie w gestii Polski i Niemiec.
Ministerstwo Infrastruktury oraz Komisja Europejska zaprzeczyli doniesieniom Kommiersanta, gdyż ten powołując się na słowa Władimira Putina, premiera Rosji podał, że [b][link=http://www.rp.pl/artykul/538823.html]Polska zwróciła się do Komisji Europejskiej z żądaniem, aby ta zmusiła udziałowców budujących gazociąg Nord Stream do zmiany jego trasy[/link].[/b]
Źródło: energianews.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA