fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Księgi wieczyste w systemach informatycznych sądów

Fotorzepa, Rob Robert Gardziński
Kolejne 24 sądy będą zakładać i prowadzić księgi wieczyste w systemie informatycznym
Pierwszego września zaczyna się przedostatni etap informatyzacji sądów (wydziałów) wieczystoksięgowych. Ostatni ruszy 1 października.
Wśród informatyzowanych są m.in. zamiejscowe wydziały ksiąg wieczystych w Kłobucku i Pucku oraz wydziały KW w Rybniku i Będzinie.
Łącznie zinformatyzowanych ma być 347 sądów (wydziałów). Zdecydowana większość ma już zainstalowany system informatyczny, ale tylko ok. 120 ma zupełnie zinformatyzowane księgi – w tym wszystkie warszawskie wydziały KW.
Informatyzacja sądu (wydziału) umożliwia przystąpienie do digitalizacji ksiąg, czyli przenoszenia ich z formy papierowej na elektroniczną, a to z kolei pozwala na oglądanie jej przez Internet, co jest możliwe od połowy czerwca (jeśli zna się numer księgi), i cieszy się ogromnym zainteresowaniem.
Wszystkich ksiąg wieczystych jest w Polsce 18,8 mln, a w wersji elektronicznej już ponad 12,1 mln, z których 9,5 mln tzw. przeemigrowanych, czyli przeniesionych z formy papierowej na internetową, a 2,6 mln założonych już w systemie informatycznym.
Ministerstwo Sprawiedliwości planuje zinformatyzowanie wszystkich ksiąg w ciągu najbliższych dwóch i pół roku oraz rozszerzenie dostępu do ksiąg dla komorników i notariuszy.
[b]Podstawa prawna zmian: [/b]
- [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=359057]rozporządzenie ministra sprawiedliwości z 29 czerwca 2010 r. w sprawie wyznaczenia sądów rejonowych, które zakładają i prowadzą księgi wieczyste w systemie informatycznym (DzU nr 116 poz. 779)[/link]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA