fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media i internet

Po wakacjach spadną ceny Internetu

Fotorzepa, Mac Maciej Kaczanowski
Telekomunikacja Polska, największy gracz na rynku, zmniejszy opłaty za Neostradę. Skali obniżek nie ujawnia, ale ostrożnie szacując, można oczekiwać ok. 20-proc. spadku. W ślad za TP mogą pójść konkurenci
Urząd Komunikacji Elektronicznej zatwierdził nowe ceny Neostrady, flagowej usługi Telekomunikacji Polskiej, która ma blisko 40 proc. detalicznego rynku dostępu do Internetu. TP planuje wprowadzenie usługi pod nazwą Internet Superpremium. Co ważne, tym razem obniżki powinny dotyczyć także najbardziej popularnych prędkości Neostrady (1 czy 2 Mb/s). Wcześniej operator już ciął stawki, ale mniej popularnego najszybszego Internetu (powyżej 6 Mb/s).
Kiedy nowe stawki wejdą w życie, TP na razie nie ujawnia.
– Zależy nam, aby wprowadzić nową ofertę, trzymając się reguł zapisanych w porozumieniu z UKE. Konkretna data wdrożenia zależy od wielu czynników i dlatego teraz nie możemy jej podać – powiedział Wojciech Jabczyński, rzecznik TP.
Narodowy operator nie podał także skali planowanych obniżek. Z naszych informacji wynika jednak, że nie będą małe. Tym bardziej że dzięki nim TP chce stać się realnie konkurencyjna dla alternatywnych operatorów Internetu, takich jak Netia czy kablówki. Wcześniej szacowaliśmy, że aby tak było TP musi obniżyć ceny co najmniej o 15 – 20 proc. Takiej rewizji cen spodziewała się też prezes UKE Anna Streżyńska.
Regulator też nie ujawnił nowych cen TP, ale Streżyńska ocenia nową ofertę bardzo dobrze, co oznacza, że można oczekiwać przynajmniej kilkunastoprocentowej obniżki stawek za Neostradę. – Nie mogę podać szczegółów, ale myślę, że ta oferta przyniesie wiele dobrego rynkowi, także z najmniejszym graczom, czyli operatorom ethernetowych (najczęściej są to małe sieci osiedlowe – red.) – powiedziała Anna Streżyńska.
Zgodnie z porozumieniem, jakie UKE i TP zawarły w 2009 roku, potrzeba jeszcze kilku formalności, aby nowe stawki mogły wejść w życie. TP musi np. poinformować o nich z wyprzedzeniem klientów i dać szansę ocenić je operatorom alternatywnym.
TP w tym roku obniżyła ceny najszybszego Internetu (od 6 Mb/s w górę) o 27 – 43 proc. Teraz się okaże, na jaką skalę TP jest skłonna obniżyć ceny za usługę o prędkościach 1 i 2 Mb/s, które dziś kosztują w umowach dwuletnich 53,6 zł i 64,9 zł miesięcznie – oraz czy wymusi to ruch konkurencji, czyli takich firm, jak Netia czy Telefonia Dialog.
– Nowej oferty TP można się spodziewać za miesiąc, już po wakacjach, które nie są najlepszym okresem do promowania nowych stawek – uważa Jakub Viscardi, analityk DM IDMSA.
– Obniżki w niższych prędkościach (1 – 2 Mb/s) pewnie będą mniejsze niż te w usługach o wyższych parametrach – dodał.
Paweł Puchalski, analityk DM BZ WBK, nie spodziewa się natomiast wojny cenowej.
Od III kwartału 2009 r. TP traciła klientów Internetu na rzecz kablówek i innych telekomów, które mają prawo kupić od niej hurtowo łącze dostępowe i sprzedać je – najczęściej taniej – pod własną marką. Na koniec marca z Neostrady korzystało 2,04 mln klientów, podczas gdy we wrześniu ub.r. o 60 tys. więcej. W tym samym czasie na całym rynku stacjonarnego dostępu do Internetu przybyło blisko 300 tys. abonentów. Na koniec marca ich liczba sięgała 6,21 mln.
masz pytanie, wyślij e-mail do autorki
[mail=u.zielinska@rp.pl]u.zielinska@rp.pl[/mail]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA