fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media i internet

TP wraca do walki o abonenta Internetu

W Polsce ponad 80 proc. łączy internetowych ma prędkość niższą niż 2 Mb/s. Telekomunikacja Polska chce to zmienić i jednocześnie utrzymać 40-procentowy udział w rynku
Dziś spółka wprowadziła kilkudziesięcioprocentowe obniżki cen szybkiego dostępu do Internetu (od 6 Mb/s w górę) przy umowie na 2 lata w ramach promocji pod nazwą Internet Premium. Za kilka miesięcy zrewiduje też stawki wolniejszego dostępu do sieci.
W porównaniu z obowiązującą ofertą Super Internet Pro Neostrady w nowej promocji efektywne stawki są niższe o od 27 proc. do 43 proc. i nie spadają poniżej 67 zł (cena za 6 Mb\s odarta z dodatkowych opłat).
- To początek zmian - mówił Maciej Witucki, prezes Telekomunikacji Polskiej. - Walka cenowa o klienta usługi 2Mb będzie, gdy zmieni się metodologia obliczania kosztów usługi hurtowej. Liczymy, że nowe hurtowe oferty wejdą w życie w ciągu 2 miesięcy - dodał. Według niego obniżki cen Internetu o niskich prędkościach będą niższe. - Nie zostało tu dużo miejsca - powiedział.
Dzisiejsze obniżki to z jednej strony próba poprawy pozycji polskiego rynku na tle Europy, a z drugiej, powrót TP na ring, gdzie toczy się walka o abonenta Internetu i udział w tym rynku.
Jak wynika z danych Komisji Europejskiej, 75 proc. łączy w krajach Unii ma przepustowość powyżej 2Mb\s, a w Polsce 80 proc. abonentów korzysta z łączy o niższej przepustowości.
- W naszym przypadku sprzedaż Neostrady o wyższych przepustowościach stanowi kilka procent. Chcemy zdecydowanie poprawić ten wynik, tak aby na koniec roku udział ten wynosił ponad 10 proc. - powiedział Witucki. Według niego celem grupy jest utrzymanie 40-proc. ilościowego udziału w rynku dostępu do Internetu oraz podnoszenie przychodów z tego tytułu.
- Będziemy namawiali użytkowników Neostrady o niższych prędkościach do korzystania z wyższych opcji - zapowiedział prezes TP. - Z tej oferty mogą korzystać abonenci 30 proc. naszych linii - dodał.
Nowa promocja TP przybliża operatora do stawek obowiązujących u konkurencyjnych podmiotów, w tym sieci kablowych i w Netii. Przybliża, bo klienci, którzy nie korzystają z telefonu w TP muszą doliczyć do niższych cen jeszcze 29 zł opłaty za tzw. utrzymanie łącza. Razem z nią 6Mb\s kosztuje w TP nieco ponad 95 zł. Dla porównania w Netii usługa o podobnych parametrach - 84 zł.
Klienci alternatywnego operatora korzystający z jego oferty telefonicznej, na własnej sieci lub w oparciu o infrastrukturę TP i hurtową usługę LLU - mogą liczyć na niższe ceny. - Już od dłuższego czasu dostęp do Internetu o prędkości 4 Mb/s kosztuje u nas 49 zł, a 8 Mb\s 59 zł - mówi Karol Wieczorek z biura prasowego Netii.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA