fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Opinie

Sprzedaż układów scalonych wraca na ścieżkę wzrostu

Po prawie 10-proc. spadku sprzedaży w 2009 r. pojawi się popyt na układy scalone. Motorem wzrostu jest rosnąca popularność elektroniki, szczególnie komputerów.
Rzeczpospolita
Światowy rynek układów scalonych w 2010 r. ma się mieć znacznie lepiej niż w spadkowym 2009 roku – przewiduje firma badawcza Gartner Research.
W ubiegłym roku producenci komputerów i elektroniki użytkowej, stanowiący podstawę popytu na układy scalone, kupili ich o 9,6 proc. mniej niż w 2008 r.
Jak uważa Bryan Lewis, wicedyrektor działu badań Gartnera, w 2010 roku wartość sprzedaży ma być o 19,9 proc. większa niż w 2009 r. „Najważniejszym czynnikiem stymulującym rynek jest i nadal będzie rosnący popyt na komputery osobiste. Dzięki temu zjawisku już teraz widoczne jest znaczne zwiększenie popytu na używane w nich pamięci” – napisał Lewis w oświadczeniu Gartnera. Według firmy w tym roku zostanie wyprodukowanych aż 20 proc. więcej pecetów niż w 2009 r.
Optymistyczne prognozy Gartnera są zbieżne z przewidywaniami firmy IDC, która prowadzi cokwartalne badania światowego rynku komputerów PC Tracker. Według IDC nabywców w tym roku znajdzie 301 mln pecetów. W ubiegłym roku klienci biznesowi i indywidualni kupili ich 282 mln. Segmentem sprzętu, który notuje najszybsze zwyżki, są tanie laptopy do podstawowych zastosowań, zwane netbookami.
Gartner Research przewiduje, że popyt na układy scalone będzie w najbliższych latach wzrastał, a wartość ich sprzedaży w 2014 r. wyniesie 304 mld dol. Coraz większą część popytu będą generować zamówienia związane ze sprzętem przenośnym – smartfonami, tabletami i telefonami komórkowymi.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA