fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telewizja

Wybrane z tygodnia

Cztery pasma Alp
Fotorzepa
[srodtytul]Cztery pasma Alp[/srodtytul]
Nie ma pewności co do źródła nazwy Alpy, bo to słowo może znaczyć zarówno „białe”, jak i „wysokie”. Od razu przywodzi na myśl najsławniejsze europejskie góry, ale na świecie są aż cztery pasma górskie o tej nazwie i choć noszą to samo imię, są bardzo różne. Jako pierwsze nazwą Alpy ochrzczono góry wznoszące się na kontynencie europejskim. U podnóża tych Alp żyją wydry, wyżej – kozice i świstaki, co roku ubywa niedźwiedzi i rysi. Z kolei Alpy Australijskie to ojczyzna kangurów, kruków oraz emu. W Alpach Japońskich żyją makaki, a w Alpach Nowozelandzkich – krępe i opatulone gęstym puchem papugi kea.
11.25 | TVP 2 | piątek
[srodtytul]Eden na krańcach Ziemi[/srodtytul]
Tytułowy eden rozciąga się od Andów po Cieśninę Magellana. To Patagonia zwana też Lescoba de Dios – Miotłą Boga, od królujących tam lodowatych wiatrów, oraz sąsiadująca z nią Ziemia Ognista, gdzie mieszkańcy stale muszą mieć się na baczności przed żywiołami i drapieżnikami. Coraz częściej jednak największe szkody powoduje tam człowiek, zmieniając krajobraz i niszcząc unikatowy ekosystem. Na szczęście dzięki niezwykłemu przymierzu, jakie obrońcy przyrody zawarli z przedstawicielami biznesu, pojawiła się nadzieja, że uda się ocalić ten zachwycający surowym pięknem skrawek planety.
8.45 | sobota | TVP 2
[srodtytul]Dziennik z życia wielkich kotów[/srodtytul]
Rezerwat Masai Mara w Kenii to jedno z najbardziej wyjątkowych miejsc na Ziemi. Można tam obserwować zwierzęta różnych gatunków, w tym afrykańskie dzikie koty. Przez ostatnich dwanaście lat ekipa filmowa BBC realizowała na tych terenach serię „Dziennik wielkich kotów”. Filmowcy rejestrowali dramatyczne sceny z codziennego życia dzikich zwierząt. Widzowie poznali rodzinę lwów nazwaną Stadem z Bagien, dzielną i wytrwałą lamparcicę Bellę oraz niezwykłe gepardy. Żeby zdobyć materiał do odcinka specjalnego tego cyklu, ekipa postanowiła po raz pierwszy filmować wielkie koty bez przerwy: za dnia i w nocy. Do zdjęć w ciemności badacze wykorzystują najnowocześniejszy sprzęt.
15.45 | TVP 1 | niedziela
[srodtytul]Zaklinacz węży[/srodtytul]
Jest początek lata. W australijskim Perth, rodzinnym mieście Bruce George’a, upał z każdym dniem staje się coraz bardziej nieznośny, a węże – coraz bardziej aktywne. Pracujący w miejscowym muzeum miłośnik gadów Brad prosi Bruce’a o pomoc, by ten pomógł mu zakraść się do siedliska jednego z najgroźniejszych węży świata – zdradnicy śmiercionośnej. Brad chce sprawdzić, czy temu słynnemu drapieżnikowi udało się przetrwać ogromny pożar buszu, jaki miał miejsce w ostatnich tygodniach. Bruce zostaje postawiony przed niezwykle trudną decyzją – czy pomoże koledze w odszukaniu węża, po ukąszeniu którego jakiś czas temu sam o mało nie zginął?
20.00 | Animal Planet | czwartek
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA