fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Opinie

Kraj na wschodzie Europy

Fotorzepa
Potrzebni są ambasadorowie polscy za granicą: pisarze, aktorzy, sportowcy - mówi Agnieszka Łada, kierownik Programu Europejskiego w Instytucie Spraw Publicznych
[b]Rz: W Polsce ukaże się książka „Kraj z Księżyca. Podróże do serca Polski” napisana przez Australijczyka Michaela Morana. Zafascynowała go nasza kultura, dlatego ją opisuje w ciekawy i korzystny dla nas sposób. Cudzoziemcy często interesują się Polską?[/b]
[b]Agnieszka Łada:[/b] Na pewno nie tak często, jak byśmy sobie tego życzyli. Zainteresowanie ogranicza się do grup, które mają z Polską ściślejsze kontakty lub polskie korzenie. Przeciętny Europejczyk nie interesuje się naszą kulturą i tradycją.
[b]W których krajach nasz wizerunek przedstawia się dobrze, a w których wypadamy gorzej?[/b]
To, jak jesteśmy postrzegani, wynika z wiedzy na temat naszego kraju, a ta wiedza jest niewielka. Większa jest w krajach, do których Polacy często wyjeżdżają – dlatego więcej wiedzą o nas ostatnio Brytyjczycy. Ale np. w Niemczech zainteresowanie Polską nie jest duże, a obraz Polski. niestety, się nie poprawia.
[b]Czy prawdziwe są anegdoty o tym, że Amerykanie myślą, iż Polska leży w Azji, a pisze się u nas cyrylicą?[/b]
Przeciętny Amerykanin prawdopodobnie faktycznie niezbyt dużo wie o Polsce. Potrzebni są ambasadorowie polscy za granicą: pisarze, aktorzy, sportowcy. Mamy na przykład olimpiadę zimową w Vancouver i dzięki Adamowi Małyszowi wiele osób może usłyszeć o Polsce coś pozytywnego.
[b]Jakie stereotypy na temat Polski utrwaliły się za granicą?[/b]
Nadal jesteśmy uważani za kraj leżący na wschodzie Europy, który nie tworzy cywilizacyjnego Zachodu. Wciąż kojarzeni jesteśmy z wódką. Ale jesteśmy też postrzegani jako ludzie ciężko i solidnie pracujący, a także gościnni. Docenia się dobre wykształcenie młodych Polaków. Nasz wizerunek się poprawia, ale nadal trzeba nad nim pracować.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA