fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo drogowe

Przepisy życzliwsze dla rowerzystów

Fotorzepa, MW Michał Walczak
Zimowe opony, dzieci w przyczepkach i stworzenie specjalnych pasów oraz śluz dla rowerów – tak wkrótce ma się zmienić kodeks drogowy
Posłowie chcą stworzyć rowerzystom dobre warunki do jazdy. Projekt zmian w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=9766A13590EA1634F9D0D7BCFF714C6D?id=178080]kodeksie drogowym[/link] (opracowany przez PO) lada dzień trafi do pierwszego czytania.
– Warunki podróżowania na dwóch kółkach nie są dziś sprzyjające dla rowerzystów – przyznaje poseł Ewa Wolak, sprawozdawca projektu. Czas to zmienić. Przyjaźniej ma być już późną wiosną. Jest to realne, tym bardziej że nowelę popiera resort infrastruktury.
[srodtytul]Więcej do jazdy[/srodtytul]
W projekcie pojawiają się nowe pojęcia, a wraz z nimi dodatkowe miejsca przeznaczone do jazdy.
– Kiepska infrastruktura to prawdziwa bolączka rowerzystów. I nie chodzi tu tylko o brak ścieżek – przyznaje w rozmowie z "Rz" Bartosz Skórzewski, prezes Stowarzyszenia Rowerowy Szczecin.
Obok nich [b]pojawić się więc mają: pas ruchu[/b] (część jezdni przeznaczona do jazdy w jednym kierunku) [b]i śluza[/b] (część jezdni na wlocie skrzyżowania na całej szerokości jezdni lub wybranego pasa ruchu przeznaczona do chwilowego zatrzymania rowerów).
[b]Zmienią się też zasady ruchu.[/b] Rowerzysta przed skrzyżowaniem i w jego obrębie będzie mógł poruszać się środkiem pasa ruchu i wyprzedzać wolno jadące pojazdy z prawej strony.
Na tym nie koniec. Pojazd skręcający w drogę poprzeczną będzie musiał ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost, a rowerzyści będą mogli jechać obok siebie, jeśli nie utrudni to warunków do poruszania się na drodze.
[b]Dozwolona ma być też jazda po chodniku w czasie złej pogody[/b], np. kiedy pada śnieg.
Wśród zmian [b]pojawić się też mają nowinki techniczne[/b]. Do użytku zostaną dopuszczone opony rowerowe na zimę z kolcami, a podróż z dziećmi będzie mogła się odbywać w specjalnie do tego przystosowanych przyczepkach.
– Mieszkam w Szczecinie i bywam często w Niemczech, a tam takie rodzinne wycieczki to norma – mówi Skórzewski. I zapewnia, że na dłuższych trasach podróż w przyczepce jest dla maluchów dużo wygodniejsza niż w foteliku. Same przyczepki, zdaniem ekspertów, są też bezpieczniejsze niż foteliki.
[srodtytul]Kaski i odblaski[/srodtytul]
Już w ubiegłym roku o korzystnych dla rowerzystów zmianach mówiło Ministerstwo Infrastruktury.
– [b]Zrezygnowaliśmy jednak z obowiązkowych kasków dla wszystkich miłośników podróżowania na dwóch kółkach[/b] – mówi "Rz" Jarosław Dąbrowski z Ministerstwa Infrastruktury. A taki właśnie był pierwotny pomysł.
Tak więc [b]dziś w kasku podróżować muszą jedynie dzieci[/b]. Policja liczy jednak, że na wzór stoków narciarskich (dopiero od 1 lutego jazda w kaskach dla dzieci do lat 15 jest obowiązkowa) rodzice zadbają o bezpieczeństwo swoje i dzieci.
Jako zalecane, a nie obowiązkowe, resort promuje teraz kamizelki odblaskowe. Sam ten pomysł podoba się też policji. – To naprawdę niewielki koszt, a lepsza gwarancja widoczności, a tym samym i bezpieczeństwa – przekonuje drogówka.
Jak sprawdziliśmy w Ministerstwie Infrastruktury, funkcjonuje specjalny zespół (w pracach biorą też udział stowarzyszeni miłośnicy dwóch kółek) przygotowujący propozycje zmian korzystnych dla rowerzystów. Teraz m.in. trwa tam dyskusja wokół rozporządzenia o znakach i sygnałach drogowych. Chodzi np. o wprowadzenie nowego znaku – droga zalecana dla rowerów. Lista życzeń rowerzystów jest jeszcze dłuższa.
[ramka] [b]Lista życzeń cyklistów[/b]
- więcej ścieżek i pasów ruchu przeznaczonych wyłącznie dla rowerzystów
- więcej parkingów czy choćby stojaków na rowery w okolicach centrów handlowych, urzędów, banków, kin itd.
- życiowe przepisy dotyczące zasad ruchu – jazdy po chodniku, wyprzedzania, pierwszeństwa przejazdu czy jazdy obok siebie
- więcej kampanii informacyjnych o wzajemnych relacjach pomiędzy pieszymi, kierowcami i rowerzystami
- możliwość przewożenia dzieci w specjalnych przyczepkach (chodzi nie tylko o bezpieczeństwo, ale i wygodę w trakcie podróży)
- używanie opon zimowych z kolcami – zimą na śniegu (wtedy są bezpieczne, a nie niszczą asfaltu)[/ramka]
[ramka][b][link=http://blog.rp.pl/goracytemat/2010/02/16/przepisy-zyczliwsze-dla-rowerzystow/]Skomentuj ten artykuł[/link][/b][/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA