fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Sędziowie apelują do prezydenta

Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Iustitia przygotowała list otwarty, w którym prosi o wstrzymanie prac nad ustawą o ustroju sądów powszechnych
List otwarty trafi do prezydenta, marszałków Sejmu i Senatu oraz premiera. Wczoraj ruszyła akcja zbierania podpisów. Stowarzyszenie liczy, że inicjatywę poprze całe środowisko. Chodzi o projekt ustawy o ustroju sądów powszechnych przygotowany rok temu przez Ministerstwo Sprawiedliwości.
Sędziowie nie ukrywają, że kilka ministerialnych propozycji jest dla nich nie do przyjęcia. Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia przestrzega, że niektóre z proponowanych rozwiązań godzą w konstytucyjne zasady niezawisłości sędziowskiej oraz trójpodziału władzy.
„Sprzeciwiamy się planom wprowadzenia powszechnych ocen okresowych sędziów, mających być kolejnym narzędziem nadzoru administracyjnego nad sądownictwem pełnionego przez ministra sprawiedliwości” – piszą sędziowie.
Przypominają, że sędziowie powinni mieć nieskrępowaną swobodę orzekania, zgodnie ze swym sumieniem i rozumieniem faktów, kierując się obowiązującymi zasadami prawa.
Organy władzy wykonawczej i ustawodawczej muszą powstrzymywać się od jakichkolwiek kroków mogących podważyć niezawisłość sędziów – podkreślają. Iustitia obawia się też, iż oceny będą wykorzystywane do wywierania na sędziów nacisku w kwestii orzeczeń oraz w celu wyłącznie ilościowo rozumianej wydajności pracy. – Naszym obowiązkiem jest kompetentne, rzetelne i efektywne rozpoznawanie spraw – uważają sędziowie.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA