fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Z życia samorządów

Rejestr zabytków uratuje Rotundę?

materiały prasowe
By ochronić okrągłą budowlę przed zburzeniem, trzeba ją wpisać na listę zabytków – apelują społecznicy
– Rotunda to ikona [link=http://www.zyciewarszawy.pl]Warszawy[/link]. Wpisała się w jej panoramę – twierdzą Bartek Kraciuk, współwłaściciel klubokawiarni Warszawa Powiśle, i artysta Tomek Saciłowski.
Żeby ochronić zagrożony przebudową charakterystyczny okrągły budynek w centrum miasta, zbierają podpisy pod petycją do wojewódzkiej konserwator. – Tylko wpis na listę zabytków może ją uratować – tłumaczą.
Rotundę chce rozebrać jej właściciel – bank PKO BP.
W jej miejscu ma stanąć nowa przeszklona bryła o podobnych gabarytach jak istniejący budynek. Kraciuk i Saciłowski nie zostawiają na tych planach suchej nitki. – Nowa Rotunda to typowy gniot z lat 90. Jego architektura przypomina prowizoryczne wieżowce powstałe w Azji.
Ich zdaniem, stojąca budowla powinna przejść remont. – Jest w kiepskim stanie, ale wystarczy ją tylko odświeżyć – tłumaczą.
Akcję zbierania podpisów pod petycją do konserwatora popiera też Muzeum Sztuki Nowoczesnej. – Rotunda to jeden z najlepiej zaprojektowanych fragmentów współczesnej [link=http://www.zyciewarszawy.pl]Warszawy[/link]. Straciliśmy już jeden wybitny obiekt architektury modernistycznej – pawilon Supersamu. Źle by się stało, gdyby teraz pod kilof poszła także ta budowla – uważa Marcel Andino Velez, rzecznik MSN.
Barbara Jezierska, wojewódzka konserwator, przyznaje, że jeszcze żaden wniosek w sprawie wpisu Rotundy na listę zabytków do niej nie dotarł. – Gdy tylko dostanę pismo od młodych społeczników, zajmę się ich propozycją – deklaruje. Jednocześnie przypomina, że rejestr to niejedyna forma ochrony wartościowych budynków.
– Rotunda stanowi spójną całość w założeniu urbanistycznym, jakim jest Ściana Wschodnia. Można ją chronić w miejscowym planie zagospodarowania. Radni powinni go wreszcie uchwalić – uważa Barbara Jezierska.
Pod petycją w sprawie wpisu Rotundy do rejestru zabytków można podpisywać się do 17 lutego w klubokawiarni [link=http://www.zyciewarszawy.pl]Warszawa[/link] Powiśle przy ul. Kruczkowskiego 3 oraz w tymczasowej siedzibie MSN przy ul. Pańskiej 3.
Bartek Kraciuk i Tomek Saciłowski tuż po zakończeniu akcji chcą zorganizować debatę o projekcie nowej Rotundy oraz zagospodarowaniu całej okolicy. – Na tym spotkaniu przekażemy pani konserwator petycję – zapowiadają.
[i]Czytaj też w [link=http://www.zyciewarszawy.pl/artykul/446172_Rejestr_zabytkow_uratuje_Rotunde___.html]Życiu Warszawy[/link][/i]
Źródło: Życie Warszawy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA