fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo drogowe

Będą mandaty na drogach wewnętrznych

Fotorzepa, dp Dominik Pisarek
Policja oraz straż miejska będzie mogła karać właścicieli aut, którzy źle parkują na osiedlowych ulicach
Wczoraj (2 lutego 2010 r.) rząd przyjął projekt nowelizacji [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=4680C779EEC956D2A92F521BF652C06F?id=178080]ustawy – prawo o ruchu drogowym[/link] (dalej jako: ustawy).
Projekt rozszerza zakres działania tej ustawy na drogi wewnętrzne. Stawia jednak warunek, a mianowicie będą musiały być oznaczone specjalnymi znakami.
Projekt wprowadza zmiany do [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=EC29F329672CBAA13D7E95FF16B9C23D?id=186056]kodeksu wykroczeń[/link]. Za niezachowanie ostrożności na drogach: publicznej, w strefie zamieszkania lub oznakowanej wewnętrznej, grozić ma grzywna. Za jazdę po pijanemu grozi z kolei do dwóch tygodni aresztu albo grzywna. Karze podlegać będzie także jazda bez świateł oraz bez odpowiednich uprawnień na drogach wewnętrznych. W tym wypadku będzie płaciło się grzywnę.
Rząd chce także zmienić przepisy dotyczące przepadku pojazdów na rzecz Skarbu Państwa.
[b]Trybunał Konstytucyjny, w wyroku z 3 czerwca 2008 r., zakwestionował przepis dopuszczający – bez prawomocnego orzeczenia sądu – przepadek pojazdu na rzecz Skarbu Państwa, który został usunięty z drogi wskutek naruszenia przepisów i nie został odebrany przez właściciela w ciągu 6 miesięcy[/b].
Proponuje się, aby w przypadku odholowania pojazdu i nie odebrania go w ciągu 3 miesięcy, starosta występował do sądu z wnioskiem o jego przepadek na rzecz powiatu. Sąd będzie orzekał o przepadku pojazdu w postępowaniu cywilnym w trybie nieprocesowym. Opłaty za odholowanie i parkowanie usuniętych pojazdów będą stanowiły dochód powiatu.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA