fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Rosja nie wciągnęła Chin do spisku przeciwko USA

Moskwa próbowała zachęcić Chiny do wspólnego ataku na gospodarkę USA – twierdzi były amerykański sekretarz skarbu Henry Paulson
Oskarżenia sekretarza skarbu w administracji prezydenta George’a W. Busha znalazły się w wydanych właśnie wspomnieniach polityka „On the brink” („Na krawędzi”). Ich fragmenty opublikował ”Financial Times”. Paulson twierdzi, że w sierpniu 2008 roku Rosjanie zaproponowali Pekinowi skoordynowaną sprzedaż obligacji amerykańskich agencji hipotecznych Fannie Mae i Freddie Mac.
[wyimek]65,6 mld dol. były warte akcje Fannie Mae i Freddie Mac sprzedane przez Rosję w 2008 roku[/wyimek]
Doprowadziłoby to do poważnego zagrożenia dla amerykańskiej gospodarki i wstrząsu na rynkach kapitałowych. Jego zdaniem zamierzeniem Moskwy było doprowadzenie obu tych firm na granicę upadku i tym samym zmuszenie amerykańskich władz do ich nacjonalizacji. Według Paulsona Chiny z rosyjskiej oferty jednak nie skorzystały. On sam, jak twierdzi, dowiedział się o planowanym spisku podczas igrzysk olimpijskich w Pekinie. Z poinformowaniem prezydenta czekał jednak do powrotu do USA, by przekazać te wieści w „bezpiecznych okolicznościach”.
Rzecznik rosyjskiego rządu Dmitrij Pieskow w rozmowie z agencją Bloomberg kategorycznie zaprzeczył, by Rosja proponowała Chinom wspólną wyprzedaż akcji Fannie Mae i Freddie Mac. Bloomberg przypomina, że we wrześniu 2008 roku Rosjanie sprzedali ich akcje warte 65,6 miliarda dolarów.
Fannie Mae i Freddie Mac to dwa giganty kredytów hipotecznych w USA, kluczowe dla systemu hipotecznego tego kraju (kontrolujące ponad połowę rynku). W obliczu nadciągającego kryzysu i gwałtownego spadku cen nieruchomości (co kosztowało je 150 miliardów dolarów) rząd USA uruchomił program ratunkowy dla sektora finansowego, którego autorem i promotorem był właśnie Paulson. Program polegał na wydzieleniu z budżetu 700 mld dolarów na wykup tzw. złych długów, których klienci nie byli w stanie spłacić.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA