fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Poradniki

Można przekształcić we własność

Fotorzepa, Dariusz Gorajski
Podczas podziału dorobku obejmującego mieszkanie lokatorskie trzeba się odwołać do przepisów o spółdzielniach mieszkaniowych
Zasadniczo wartość spółdzielczego lokatorskiego prawa do mieszkania stanowi kwota, jaką spółdzielnia musiałaby zwrócić w razie wygaśnięcia tego prawa. Sądy przyjmują, dokonując wyceny tego prawa, reguły określone w art. 11 ust. 2[sup]1[/sup] oraz ust. 2[sup]2 [/sup][link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=169950]ustawy z 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych[/link] obowiązujące w razie wygaśnięcia tego prawa.
W myśl art. 11 ust. 2 tej ustawy w razie jego wygaśnięcia spółdzielnia musi sprzedać mieszkanie w przetargu jako odrębną nieruchomość. Stosownie do art. 11 ust. 2[sup]1[/sup] zwraca osobie uprawnionej wartość rynkową mieszkania, ale nie wyższą od kwoty, jaką uzyska w wyniku przetargu na ten lokal.
To ograniczenie jednak w wypadku podziału majątku wspólnego nie wchodzi w rachubę, skoro mieszkanie nie będzie sprzedawane, a prawo do niego ma przypaść jednemu z byłych małżonków.
Z wartości rynkowej potrąca się przypadające na dane lokum zobowiązania spółdzielni związane z budową, w tym zwłaszcza niewniesiony wkład mieszkaniowy, ewentualne zaległe opłaty za lokum. Jeśli spółdzielnia skorzystała z pomocy ze środków publicznych lub innych środków, to potrąci również nominalną kwotę umorzenia kredytu lub dotacji przypadających na ten lokal.
Ten sposób wyceny prawa lokatorskiego obowiązuje od 31 lipca 2007 r. Od tego dnia zasady ustalania kwoty należnej w związku z wygaśnięciem tego prawa zostały zmodyfikowane.
Rozstający się małżonkowie mogą podjąć decyzję o przekształceniu statusu mieszkania z lokatorskiego na odrębną własność, by np. sprzedać je, podzielić kwotę uzyskaną ze sprzedaży, jeśli dojdą do wniosku, że będzie to dla nich w sumie korzystniejsze.
Inne zasady dotyczą wyceny lokatorskiego prawa do mieszkania wybudowanego z udziałem środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego [b](uchwała Sądu Najwyższego z 17 listopada 2009 r., sygn. III CZP 133/08)[/b].
[ramka][srodtytul]Czytaj też: [ul][li][link=http://www.rp.pl/artykul/8,416504_Rozwod__w_jaki_sposob__rozstrzygnac_spor_o_lokal.html]W jaki sposób rozstrzygnąć spór o lokal[/link][/li] [li][link=http://www.rp.pl/artykul/8,416505_Sprzedaz__zamiana__podzial_spoldzielczego.html]Sprzedaż, zamiana, podział spółdzielczego[/link][/li][/ul][/srodtytul] [/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA