fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Opinie

Pierwszy polski sowietolog

1861 – 1938
Wikipedia
Na budynku krakowskiego Collegium Novum odsłonięta została tablica ku czci Mariana Zdziechowskiego. W ten sposób UJ uczcił rocznicę śmierci swojego profesora z lat 1888 – 1914
W 1919 roku Zdziechowski został rektorem wskrzeszonego wówczas Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. To on zainicjował na wileńskiej uczelni badania nad fenomenem komunizmu i nazizmu.
Komunizm, a potem hitleryzm postrzegał jako „wkroczenie jakichś ciemnych, apokaliptycznych potęg na widownię dziejów”. Czesław Miłosz, który studiował na wileńskiej uczelni, tak wspominał Zdziechowskiego: „Dla większej części młodzieży, uwikłanej w zażarte spory pomiędzy skrajną prawicą i lewicą, był tylko szacownym zabytkiem minionej epoki. Naszym zdaniem (...) jego nawoływania o niebezpieczeństwie grożącym światu ze strony komunizmu i nacjonalizmu odznaczały się zabarwieniem żałośliwie–maniakalnym (...) Dopiero potem, po latach, wielu z nich miało drogą gorzkich doświadczeń powrócić do niektórych prawd głoszonych przez Zdziechowskiego”.
Fundatorem tablicy na UJ jest Artur Wroński – w stanie wojennym podziemny wydawca książek Zdziechowskiego, dziś krakowski restaurator i współpracownik pisma „Polonia Christiana”. Dzieła pierwszego polskiego sowietologa – m.in. „W obliczu Końca” i „Widmo przyszłości” – wznowiło w ostatnich latach wydawnictwo Fronda.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA