fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sądownictwo

Raport Macierewicza: MON przegrywa i płaci

Antoni Macierewicz
Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
Resort obrony wydał już ok. 150 tys. zł na odszkodowania i przeprosiny
15 spraw w toku, trzy zakończone prawomocnym wyrokiem, a trzy inne ugodą – to sądowy bilans spraw, jakie w związku z tzw. raportem Macierewicza wytoczyły Ministerstwu Obrony Narodowej osoby wymienione w dokumencie.
Z danych, do których dotarła „Rz”, wynika, że koszty odszkodowań, publikacji przeprosin w prasie i koszty sądowe związane z przegranymi procesami wyniosły dotąd ok. 15o tys. zł.
Pierwszy wyrok z 2008 r. nakazujący MON przeprosiny za podanie nieprawdy w raporcie dotyczył Jerzego Marka Nowakowskiego. W raporcie z likwidacji WSI podano, że publicysta jako konsultant Wojskowych Służb Informacyjnych w 2002 r. informował m.in. o swoim zaangażowaniu w działalność SKL i PiS i o spotkaniach przedstawicieli PiS i PO przed wyborami samorządowymi w 2002 r. Nowakowski twierdził, że był konsultantem wojskowych służb w latach 90., ale tylko w sprawach polityki zagranicznej. Sąd przyznał mu 30 tys. zł zadośćuczynienia. Kilka dni temu w prasie ukazały się przeprosiny.
Sprawę wygrał też Marek O., któremu MON wypłacił 30 tys. zł (odszkodowanie z odsetkami), oraz były poseł SLD Jan Sieńko, o którym napisano w raporcie, że organizował transakcję sprzedaży cystern kolejowych radzieckiemu agentowi (MON miał zasądzone 25 tys. zł odszkodowania wpłacić na konto fundacji charytatywnej).
Posłów opozycji niepokoi fakt, że resort obrony odmawia sądom, które rozpatrują pozwy, materiałów źródłowych dotyczących WSI.
– Trzeba sprawdzić, dlaczego tak się dzieje. Może być tak, że MON, który przejął dokumenty z komisji weryfikacyjnej, odmawia sądom dokumentów źródłowych WSI z powodu jakiejś zemsty personalnej – mówi „Rz” poseł PiS Jarosław Zieliński z Sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych. – Komisja zajmie się tą sprawą.
W warszawskich sądach jest też kilkanaście spraw przeciwko Antoniemu Macierewiczowi, byłemu wiceministrowi obrony narodowej i szefowi komisji weryfikacyjnej. To pozwy cywilne i prywatne akty oskarżenia. Większość z nich Macierewicz wygrywa. Według sądów jako osoba fizyczna nie może być pozwany za raport będący dokumentem urzędowym.
Sąd umorzył m.in. proces karny o zniesławienie, jaki wytoczył Macierewiczowi wiceprezes Orlenu Krzysztof Kluzek, opisany w raporcie. Uznano, że jako osoba urzędowa Antoni Macierewicz nie może odpowiadać za zniesławienie.
Były minister i likwidator WSI nie chciał komentować procesów związanych z opublikowaniem raportu. W swoich wcześniejszych wypowiedziach medialnych podkreślał, że wygrał wszystkie wytoczone mu sprawy.
WSI rozwiązano jesienią 2006 r. Raport z likwidacji WSI został opublikowany w lutym 2007 r. Warszawska prokuratura bada, czy przy tworzeniu dokumentu nie doszło do naruszenia prawa.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA