fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Czy płacić pracownikom mimo powodzi

Fotorzepa, Tom Tomasz Jodłowski
Jeden z kooperantów z południa Polski, którego nawiedziła powódź i nadal odczuwa jej skutki, spóźnia się z dostawami i nie możemy zapewnić płynności produkcji. Część naszej załogi jest wyłączona z pracy. Czy mimo to musimy jej płacić?
[b]Tak.[/b] Art. 81 k.p. dopuszcza jednak wypłatę tzw. wynagrodzenia przestojowego, ale niekoniecznie to zdarzenie uzasadnia takie postępowanie.W spornej sytuacji musiałby się wypowiedzieć sąd. Pamiętajmy, że według Sądu Najwyższego trudna sytuacja gospodarcza, spowodowana w tym wypadku brakiem dostaw, nie usprawiedliwia przestoju [b](uchwała z 16 października 1992 r., I PZP 58/92)[/b].Jeśli jednak ten pracodawca zaryzykuje zastosowanie wynagrodzenia przestojowego, bo pracownik był gotów do pracy, ale jej nie wykonywał, bo przeszkody leżały po stronie firmy, wypłaca wynagrodzenie wynikające z osobistej stawki godzinowej lub miesięcznej pracownika, a jeśli takiego składnika podwładny nie ma, to 60 proc. poborów.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA