fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Klaus chce nowej ratyfikacji

Piotr Kościński
Reforma Unii Europejskiej. Prezydent Czech uznał, że ustępstwa wobec Irlandii zmieniają traktat
Klaus wystąpił przeciwko nowym unijnym gwarancjom dla Irlandii. Jego zdaniem to, czego usiłuje dokonać Unia Europejska, jest „kwadraturą koła”. Cytowany przez czeski dziennik „Pravo” prezydent podkreślał, że mówienie, iż „ustępstwa (wobec Irlandii – red.) niczego nie zmieniają, jest głupotą”.
„W traktacie lizbońskim zapisano, że nie wszystkie kraje będą miały swojego komisarza, a teraz pojawia się zapewnienie, że będą miały. Każdy normalny człowiek, uczeń pierwszej klasy, wie, że to oznacza zmianę traktatu lizbońskiego” – argumentował.
Według czeskiego prezydenta skoro gwarancje dla Irlandii zmieniają traktat, to powinny zostać oddzielnie przyjęte przez czeski parlament. Co innego mówił prezydent Francji Nicolas Sarkozy, który zapewniał, że gwarancje irlandzkie w żaden sposób nie zmieniają traktatu. Potwierdził to premier Czech Jan Fischer. Protokół „to wyjaśnienie, które nie zmienia ani kropki, ani przecinka w traktacie lizbońskim” – powiedział.
Protokół z gwarancjami dla Irlandii miałby i tak być ratyfikowany, ale nieco później – prawdopodobnie przy okazji poszerzenia Unii Europejskiej o Chorwację. Klaus już wcześniej mówił, że chciałby oddzielnej, wcześniejszej jego ratyfikacji.
Czeski prezydent jest znanym przeciwnikiem traktatu lizbońskiego. Niewykluczone, że wysuwając zastrzeżenia wobec protokołu, chciałby zablokować traktat. W liście do premiera Jana Fischera napisał, że nie podpisze ratyfikacji traktatu lizbońskiego przed parlamentarnym głosowaniem nad protokołem.
Premier Irlandii Brian Cowen dowodzi, że gwarancje dla jego kraju są wręcz „żelazne”. Zostały przyjęte po to, by w Irlandii mogło zostać rozpisane kolejne referendum w sprawie przyjęcia traktatu lizbońskiego (w poprzednim głosowaniu zwyciężyli głosujący na „nie”). Ustępstwa zapewniają, że nie zostanie naruszona neutralność Irlandii, polityka podatkowa tego kraju i obecne przepisy antyaborcyjne gwarantują też Dublinowi miejsce w Komisji Europejskiej. W niedzielę Czesi symbolicznie przekazali przewodnictwo w UE kolejnemu krajowi – Szwecji, choć formalnie zmiana warty nastąpi dopiero 1 lipca. W Pradze odbyła się z tej okazji skromna uroczystość.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA