fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Sesja pod dyktando PKO BP

Przed nami kolejny test wsparcia. Wczorajsze niskie obroty wskazują, że inwestorzy nadal wierzą, iż rynek będzie szedł w górę. Dziś powinno się okazać, czy mają rację.
Rzeczpospolita
Początek tygodnia pod znakiem realizacji zysków. Na wartości traciły głównie banki oraz spółki paliwowe
Ceny akcji największych spółek na GPW spadły wczoraj o ponad 2 proc. Rynek w dół ciągnęły przede wszystkim papiery PKO BP, które przeceniono o 5,4 proc.
Powodem była zapowiedź gigantycznej emisji akcji, jaką bank zamierza przeprowadzić jeszcze w tym roku. Negatywnych nastrojów nie poprawiła też zapowiedź przeznaczenia całego ubiegłorocznego zysku na dywidendę. Obroty akcjami PKO BP sięgnęły 264 mld zł, co stanowi przeszło jedną czwartą łącznych obrotów giełdy podczas poniedziałkowej sesji.
Rynek w dół ciągnęły także oba koncerny paliwowe: PKN Orlen i Lotos, którym nie sprzyjała korekta na rynku ropy. Z drugiej strony mieliśmy akcje defensywnej TP i czeskiego CEZ.
Na koniec dnia WIG20 spadł do 1920,3 pkt. Tym samym z technicznego punktu widzenia znalazł się w strefie wsparcia 1900 – 1920 pkt. Dziś powinniśmy obserwować próbę utrzymania indeksu powyżej 1900 pkt. Sprzyjać temu powinny spodziewane w związku z czwartkowym świętem niższe obroty na rynku.
Wśród mniejszych firm wyróżniły się papiery Vistuli (analiza poniżej). Wzrost notowań o 14 proc. to efekt komunikatu o zakupach dokonanych przez osoby mające dostęp do informacji poufnych. W sumie na koniec dnia spadły ceny akcji 239 spółek , a tylko dla 90 dzień zakończył się zwyżką notowań.
Wczoraj mieliśmy pierwszą od wielu miesięcy dobrą informację z rynku funduszy inwestycyjnych. W ocenie firmy Analizy Online w maju pierwszy raz od października 2007 roku saldo wpłat i umorzeń do funduszy było dodatnie. Kwota 140 mln zł wprawdzie nie powala, ale pozwala mieć nadzieję, że długoterminowe negatywne trendy zostały przełamane.
W Europie Zachodniej gracze również realizowali zyski. Ponad 3 proc. traciły akcje koncernów wydobywczych w związku z korektą notowań na rynku surowcowym. Przed spadkiem broniły się natomiast defensywne telekomy i firmy farmaceutyczne. Główny indeks giełdy nowojorskiej DJI zakończył notowania niewielkim (0,02 proc.) wzrostem.
[i]Najnowsze informacje z rynków finansowych w wydaniu online
www.rp.pl/ekonomia[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA