fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Sprawdź, co jest w cenie mieszkania

Prawie 45 proc. kupujących dom czy mieszkanie przy wyborze inwestycji sugeruje się ceną metra kwadratowego. Czy warto jednak brać po uwagę jedynie koszt nabycia domu?
Równie ważnym elementem powinien być standard wykończenia. Funkcjonalność rozwiązań oraz jakość zastosowanych materiałów przekłada się na codzienny komfort i koszty utrzymania domu. Użycie przez dewelopera złych materiałów do wykończenia domu to niezaplanowane wydatki, które będzie trzeba ponieść w ciągu 2 – 3 lat od wprowadzenia.
W czasie spowolnienia rynku i obniżek proponowanych przez deweloperów cena zakupu metra kwadratowego zdaje się być najważniejszym kryterium, którym klienci kierują się przy wyborze nieruchomości. Na cenę jako główny element wyboru oferty wskazuje 45 proc. kupujących (dane z najnowszego raportu „Polski Rynek Mieszkaniowy. Popyt i preferencje nabywców” firmy Nowy Adres SA i instytutu Millward Brown SMG/KRC).
Decydując się na zakup domu czy mieszkania, warto jednak zwrócić uwagę na proponowany przez dewelopera standard wykończenia lokalu. To, jakie rozwiązania i materiały inwestor zastosował w domu, wpłynie nie tylko na komfort życia, ale także na koszty utrzymania domu. Na warszawskim rynku są inwestycje, w których atrakcyjna cena nie musi oznaczać niskiej jakości wykończenia domu. Jakość zastosowanych rozwiązań przekłada się na koszty zarówno w momencie zakupu nieruchomości, jak i kilka lat później.
– Niestety inwestorzy by obniżyć koszty budowy, często decydują się na użycie tanich materiałów. A to z kolei już po 2 – 3 latach mieszkania oznacza konieczność ich wymiany czy naprawy – zauważa Piotr Stachulski, zarządzający spółką deweloperską Diamentic Estate, która realizuje projekt osiedla domów Saskie Zacisze.
Zastosowanie plastikowych rynien powoduje, że po sezonie zimowym będą one wymagały co najmniej częściowej wymiany, gdyż plastik nie jest elastyczny i zamarzająca woda rozsadza rynny.
Dla właściciela nowego domu niska jakość użytych przez dewelopera rozwiązań w czasie budowy i wykończenia oznaczać może konieczność poniesienia wydatków na poziomie kilkunastu czy kilkudziesięciu tysięcy złotych w ciągu najbliższych lat od momentu wprowadzenia. Najczęściej wymianie lub poprawianiu usterek wynikających z niskiej jakości i szybkiego zużycia podlegają właśnie rynny, pokrycie dachowe, okna, systemy instalacji wodnej i ogrzewania centralnego czy elementy elektroniki, takie jak np. bramy garażowe.
– Klienci w pogoni za najkorzystniejszą cenowo ofertą zapominają o innych kryteriach – podkreśla Piotr Stachulski. – Tymczasem to właśnie rozwiązania architektoniczne, czyli np. funkcjonalność układu pomieszczeń, oraz nowoczesne rozwiązania materiałowe wpływać będą na wygodę w życiu codziennym i koszty utrzymania domu – dodaje.
Nowoczesny system ogrzewania, jakim jest instalacja podłogowa, nie jest standardem. Udogodnienie takie spotykane jest głównie w inwestycjach z droższego segmentu. Taki system grzejny pozwala równomiernie rozprowadzić ciepło w całym pomieszczeniu. Ma to duże znaczenie, gdyż partery domów będą mieć aż trzy metry wysokości. Piec gazowy dwufunkcyjny, z kompletną gotową do uruchomienia instalacją to rozwiązanie, które deweloperzy niezbyt często proponują w cenie domu.
Bardzo funkcjonalny dla mieszkańców każdego domu może być pion z końcówkami do centralnego odkurzacza. Wygodę, jaką daje takie rozwiązanie, mieszkańcy domów w Europie Zachodniej znają już od kilkunastu lat. W Polsce udogodnienia tego typu nadal projektuje się jedynie w wysokiej klasy rezydencjach lub na indywidualne życzenia właścicieli.
Źródło: Życie Warszawy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA