fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Import węgla nadal rośnie, polskie zapasy też

KWK Piast
Fotorzepa, Raf Rafał Guz
2,7 mln ton wyniósł import węgla do Polski w pierwszym kwartale. A na zwałach polskich kopalń zalega już ponad 3,5 mln ton surowca
Potwierdziły się prognozy "Rz" o rosnących zapasach węgla - wiceminister gospodarki Marcin Korolec na środowej komisji skarbu przyznał, że na zwałach kopalń po 3 miesiącach tego roku zalegało już 3,5 mln ton niesprzedanego surowca.
Mimo to import surowca rośnie - a już w 2008 r. sprowadziliśmy z zagranicy 10,1 mln ton węgla, czyli o 75 proc. więcej niż w 2007 r.
Zdaniem Aleksandry Magaczewskiej, dyrektor departamentu górnictwa w resorcie gospodarki, zwiększony w pierwszym kwartale import to efekt realizacji przez energetykę ubiegłorocznych kontraktów, które były zawierane z powodu niedoboru surowca na krajowym rynku. A zerwanie takich kontraktów obwarowane jest wysokimi karami.
Z danych resortu gospodarki wynika, że produkcja węgla kamiennego w 2008 r. wyniosła 83,6 mln ton i była o 3,7 mln ton niższa niż w 2007 r. W pierwszym kwartale tego roku wydobycie wyniosło 16,2 mln ton i było niższe o 6,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Drastycznie, bo aż o 31,2 proc. spadł w 2008 r. eksport (choć kilka lat wcześniej byliśmy w światowej czołówce eksporterów węgla) - do 8,3 mln ton.
Wynik netto górnictwa węgla kamiennego w 2008 r. wyniósł 741 mln zł, co daje o 654 mln zł więcej niż w 2007 r.
- W pierwszym kwartale tego roku wynik netto górnictwa wyniósł 46,6 mln zł i był słabszy o 136 mln zł w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku Đ przyznał wiceminister Korolec.
Zdaniem Stanisława Gajosa, prezesa Katowickiego Holdingu Węglowego, drugi i trzeci kwartał mogą być jeszcze słabsze ze względu na koniec sezonu grzewczego i jeszcze mniejszy niż obecnie popyt na węgiel.Resort gospodarki, który nadzoruje górnictwo, przyznał, że branża w 2008 r. spłaciła terminowo 99,9 proc. swoich zobowiązań publiczno-prawnych na łączną sumę 7,6 mld zł (chodzi m.in. o podatki i obowiązkowe opłaty, a także kary np. z tytułu szkód górniczych).
Mimo kryzysu rosną nakłady kopalń na inwestycje - w pierwszym kwartale tego roku wydały na nie 656 mln zł - o 233 mln zł więcej niż w pierwszym kwartale 2008 r. Zaś w całym 2008 r. suma nakładów inwestycyjnych sięgnęła 2,537 mld zł, co daje o 608 mln zł więcej niż w 2007 r.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA