fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telewizja

Przerwać milczenie

AP
Według danych ONZ co trzecia kobieta na świecie pada ofiarą przemocy. Opowiada o tym cykl filmów, których autorzy pokazują dramatyczną sytuację w Mauretanii, Kongu, Maroku, Turcji, Nepalu, Austrii. Bohaterkami pierwszego odcinka są Kolumbijki
Od lat trwa w Kolumbii wyniszczająca wojna domowa, w której według statystyk codziennie ginie jedna kobieta. Częściej niż gdzie indziej rozpadają się rodziny. Tamtejsze dziewczynki mają mniej niż
50 procent szans na ponadpodstawową edukację. 22 procent Kolumbijek między 12. a 17. rokiem życia nie chodzi do szkoły.
Przewodniczką w podróży jest 48-letnia Esperanza Gonzales, matka dwojga dzieci, sędzia z miasteczka Bolivar. Jej celem jest pomoc młodym kobietom i dziewczętom, na sali sądowej i w życiu codziennym. – Próbuję wprowadzić tu nowy światopogląd – mówi Esperanza Gonzales. – Rozmawiam z kobietami o poszanowaniu dla ich praw, o domaganiu się szacunku w pracy i w domu. Przedtem się o tym nie mówiło.
W Kolumbii dostęp do środków antykoncepcyjnych jest bardzo ograniczony. Aborcja jest dopuszczalna wyjątkowo, tymczasem co piąta ciężarna jest nastolatką. Koleżanka szkolna syna pani sędzi 17-letnia Carolina ma już dwumiesięcznego synka. Choć była zdolną uczennicą, rozwiały się jej marzenia o studiach. Ma też inne kłopoty, bo ojciec zerwał z nią kontakt, a chłopak pracuje z dala od miejsca zamieszkania. Pani Gonzales stara się pogodzić rodzinę, choć jej problemy wydają się niewielkie w porównaniu z historią 14-letniej Marii, ofiary molestowania. Bohaterka filmu jej również pośpieszyła z pomocą, także jako przewodnicząca miejscowej Komisji Zdrowia.
Matka przywiozła Marię do szpitala, bo dziewczynka skarżyła się na dotkliwy ból brzucha. – Wypełniając formularz, napisała „Pomóżcie mi” zamiast nazwiska – ujawnia lekarka. – Powiedziałam pani sędzi, że wiele wskazuje na molestowanie seksualne. Po pierwsze – zachowanie dziecka, po drugie – dziewczynka bardzo chciała wziąć prysznic... Ofiara gwałtu zawsze czuje się brudna.
Oskarżony o gwałt ojciec wszystkiego się wyparł. Mimo to zasiadł na ławie oskarżonych – grożą mu 33 lata więzienia. – Ten rodzaj przestępstw występuje we wszystkich warstwach społecznych, najwyższych, średnich i najniższych, wśród bogatych i biednych – wyjaśnia Esperanza Gonzales. – Rząd prowadzi kampanię przeciwko przestępstwom seksualnym, zwłaszcza w telewizji. W rezultacie wnosi się coraz więcej oskarżeń, wzrasta świadomość kobiet. Dzieci zgłaszają takie przypadki służbom socjalnym.
Sędzia współpracuje także z Kościołem katolickim, który włączył się do jej akcji pomocy dziewczętom z Bolivar. – Kiedy pierwszy raz poprosiłam księdza o przystąpienie do grupy zajmującej się oświatą seksualną, powiedział, że nie chce nawet słyszeć o seksie! – wspomina Esperanza Gonzales. Poprosiłam go więc, żeby wybrał się ze mną na zajęcia z poczucia własnej wartości. Przyszedł i od tej pory współpracuje z naszą grupą, szerzącą oświatę seksualną.
[i]Kobieta w świecie przemocy – Kolumbia: Sprawiedliwość i śmierć 0.21 | TVP Info | poniedziałek[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA