fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telewizja

Dłonie, które widzą

Jan Bończa-Szabłowski
O tym, że jego możliwości są ciągle nieodkryte, wiadomo od dawna. Przeciętny człowiek wykorzystuje tylko 3 procent swojego mózgu, geniusz – około 10
Neurofizjolodzy zgodnie twierdzą, że to nie oczy widzą, ale mózg. Nasz umysł potrafi się rozwijać, przebudowywać sieci szarych komórek, a niedomaganie jednego zmysłu rekompensować innymi zdolnościami. Osoby słabowidzące nie tylko świetnie słyszą, ale także zapamiętują więcej niż najdoskonalsi wzrokowcy. Ich pamięć wyćwiczona jest z konieczności, bo często zastępuje widzenie szczegółów. Z tego też powodu niewidomi mają o 30 proc. lepszą pamięć od widzących – używają mózgu do większej liczby zadań pamięciowych i przestrzennych.
W amerykańskiej prasie ukazał się niedawno reportaż o niewidomym nastolatku, który sprawnie porusza się po ulicach dzięki... echolokacji. Potrafi dokładnie umiejscowić i rozróżnić obiekty z otoczenia dzięki własnemu głosowi i wyczuleniu na echo. Słysząc różnicę w wysokości i barwie powracających dźwięków, odróżnia ludzi, drzewa, domy i zaparkowane auta.
W odbiorze świata bardzo pomagają nam dłonie. Naukowcy z Washington University w St. Louis udowodnili, że ludzie zbierają najlepsze informacje o przedmiocie wtedy, gdy trzymają go w rękach lub... w pobliżu rąk. Aby poszerzyć swój potencjał umysłowy i zmysłowy, możemy udoskonalić codzienną aktywność za pomocą prostych ćwiczeń. Okazuje się np., że myjąc zęby lub jedząc posiłek z zamkniętymi oczami, uaktywniamy wiele ośrodków mózgowych związanych z pamięcią, słuchem i dotykiem. Jeśli osoby praworęczne zaczynają wykonywać niektóre czynności lewą ręką – uruchamiają także, jak twierdzi neurobiolog Lawrentze Katz, pewne połączenia drugiej półkuli mózgowej.
Francuski dokument „Mózg jak zwierciadło” to wędrówka do najgłębszych pokładów świadomości. Autorzy zastanawiają się nad relacją między umysłem a ciałem oraz uwarunkowaniami psychicznymi człowieka. Wsparciem w rozwikłaniu tych zagadek służą wybitni naukowcy z Europy i Ameryki. Wśród wielu pytań pojawiają się i takie: dlaczego ludzie odczuwają bóle fantomowe w amputowanych kończynach? Czy można widzieć za pomocą języka? Co wspólnego mają człowiek i muszka owocówka? Odpowiedzi będą fascynujące.
[i]Mózg jak zwierciadło 21.45 | Planete | poniedziałek[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA