fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Męski świat bez kobiet

sobota | Złe wychowanie 0.30 | tvp kultura | Dramat obyczajowy Hiszpania 2004
Gutek Film
Ten film Pedro Almodóvara powstał w apogeum rozkwitu pedofilskich afer i zbyt łatwo może być odebrany jako protest artysty przeciwko tego rodzaju praktykom, zwłaszcza wśród katolickich księży
Wbrew pozorom nie jest to jednak antyklerykalne studium pedofilii. Choć punktem wyjścia jest miłość księdza-dyrektora szkoły do małoletniego ucznia, zderzona z jego homoseksualnym uczuciem do kolegi. Ale to nie ksiądz nauczył ich odmiennej miłości, chłopcy sami wpadli na to wcześniej. Winą księdza, wypomnianą mu po latach przez dawnego wychowanka przeistoczonego w drag queen, jest to, że ich rozdzielił, że wykorzystał swą władzę do zabicia świeżo narodzonej miłości. Choć skierowaną do przedstawiciela tej samej płci, ale jednak niewinną. I nieważne, że duchowny zrobił to po prostu z zazdrości.
Akcja rozgrywa się na kilku planach czasowych: na początku lat 60., w 1977 i 1980 r. Ale piętra narracji nakładają się na siebie. Współczesność miesza się ze wspomnieniami, do tego znaczna część jest filmem w filmie. Almodóvar nie ułatwia widzowi życia. Nic nie jest takie, jakim się na początku wydaje. Jak to ma w zwyczaju mistrzowsko mnoży pozorne nieprawdopodobieństwa, piętrzy poziomy fikcji, przebiera bohaterów w kolejne kostiumy, zmienia ich tożsamości, płcie, społeczne funkcje. Główny aktor, Meksykanin Gael Garcia Bernal, gra aż trzy role: dwóch mężczyzn i jednego transwestyty, księdza-dyrektora gra dwóch zupełnie do siebie niepodobnych aktorów.
Świat Almodóvara w „Złym wychowaniu” to męski świat bez kobiet (w epizodzie pojawia się tylko matka). Wszystko, co ważne i piękne w życiu, mężczyźni znajdują w swoim kręgu.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA