fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Niemieccy emeryci zapłacą za kryzys?

AFP
W przyszłym roku – po raz pierwszy w historii – spaść może wysokość świadczeń dla seniorów w Niemczech – poinformował dziennik „Handelsblatt”
W tym roku niemieckie emerytury mają jeszcze wzrosnąć. W przyszłym 20 mln emerytów może jednak czekać obniżka świadczeń – o 2,3 proc. – twierdzi niemiecki dziennik. – Nie będzie żadnej obniżki emerytur – dementował wczoraj informacje gazety minister pracy Olaf Scholz.
Oficjalną decyzję w sprawie indeksacji emerytur rząd w Berlinie podejmie dopiero wiosną przyszłego roku. – Wszelkie spekulacje są obecnie przedwczesne – uspokajali wczoraj jego przedstawiciele.
Jak wynika jednak z informacji dziennika „Handelsblatt”, zmniejszenie świadczeń będzie nieuniknione, jeżeli nadal obowiązywać będzie obecny system ich ustalania. Bazą obliczeń są płace w gospodarce z roku poprzedniego. Jako że w roku 2007 rosły dochody zatrudnionych, emeryci otrzymują w tym roku podwyżkę. Na zachodzie kraju wynosi ona 2,41 proc., a w landach wschodnich 3,38 proc. W tym roku jednak spadną płace i stąd konieczność obniżki świadczeń emerytalnych w 2010 roku.
Spadek płac w niemieckiej gospodarce jest jednak nie tyle wynikiem kryzysu, ile, paradoksalnie, rezultatem działania pakietu antykryzysowego rządu. Chodzi o pomoc rządu udzielaną firmom, które powstrzymują się od zwalniania pracowników, zmniejszając za to ich czas pracy. Mniejsze płace są więc wynikiem ograniczenia czasu pracy, a nie generalnej obniżki wynagrodzeń. Stawki godzinowe wzrosną – o 1 procent. 
Z rządowych uregulowań korzysta już wiele firm zatrudniających w sumie ponad 2 miliony pracowników. Niższe wynagrodzenia wpłyną na zmniejszenie płac w calej gospodarce i w konsekwencji na wysokość emerytur.
– Wychodzimy z założenia, że świadczenia emerytalne nie ulegną zmniejszeniu w przyszłym roku – zapewniał wczoraj Hubertus Heil, sekretarz generalny SPD. Kosztowałoby to jednak budżet Niemiec 5 mld euro. Rząd musiałby te pieniądze pożyczyć, zwiększając deficyt budżetowy. Jednocześnie obniżka emerytur wyrównałaby, nawet z nawiązką, spadek wpływów z tytułu składek emerytalnych.
[ramka][b]947 euro[/b]
wynosi średnia ustawowa emerytura w zachodnich landach RFN. Na wschodzie jest wyższa – sięga 995 euro[/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA