fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Czy dotacje podlegają opodatkowaniu

Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
Wybudowałam przydomową ekologiczną oczyszczalnię ścieków. Urząd gminy zwrócił mi 50 proc. kosztów inwestycji ze środków Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wystawił też PIT-8C. Czy muszę zapłacić od tego podatek?
[b]Odpowiada Anna Welsyng, radca prawny i doradca podatkowy[/b][b]Tak.[/b] Z art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o PIT wynika, że zwolnione z podatku są dotacje, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, otrzymane z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Dofinansowanie to jest dotacją celową w rozumieniu ustawy o finansach publicznych. Jednak nie można go uznać za dotację otrzymaną z budżetu państwa lub samorządu, gdyż pochodzi ze środków funduszu celowego, który realizuje zadania wyodrębnione z budżetu gminy. Ustawa o finansach publicznych wyodrębnia fundusz celowy od budżetu jednostki samorządu terytorialnego. Nie można więc utożsamiać dotacji otrzymanej z budżetu jednostki samorządu terytorialnego z dotacją z funduszu celowego. Dofinansowanie powinno więc być wykazane i opodatkowane w zeznaniu rocznym – jako tzw. przychód z innych źróacje, np. [b]Izby Skarbowej w Katowicach z 4 lutego 2009 r. (nr IBPBII/1/415-91/08/ASz)[...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA