fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka

Muzyczne wyzwania

Kto zna awangardowe projekty kontrabasisty Williama Parkera, będzie zaskoczony, słysząc, że potrafi grać melodyjne przeboje legendarnego kompozytora r’n’b Curtisa Mayfielda. Oczywiście po swojemu, z dużą dozą swobodnej improwizacji.
Szkoda, że dwóch panów Parkerów umówiło się na koncerty w Warszawie akurat w tym samym dniu. W Sali Kongresowej zagra Maceo Parker, a na sąsiedniej ulicy, w Teatrze Roma William Parker. A warto byłoby zobaczyć oba koncerty, bo ten firmowany przez kontrabasistę również będzie ciekawy. Rzadko bowiem jazzmani współpracują z poetami, a w tym przypadku z postacią wyjątkową, jaką jest Amiri Baraka, słynny twórca ery beatników oskarżający rasizm.
Baraka na swój sposób rozwinął społeczne teksty Mayfielda i dodał swoje liryki. Parker, który jest w świecie jazzowej awangardy cenionym kompozytorem i aranżerem, opracował je na nowo od strony muzycznej. W ten sposób powstał program „The Inside Song of Curtis Mayfield”.
Parker prezentował ten program w Ameryce z udziałem 80-osobowego chóru, zespołu perkusyjnego i sekcji instrumentów dętych. Teraz wyruszył w trasę z mniejszym zespołem, ale efekt będzie nie mniej atrakcyjny.
[i]William Parker, Teatr Roma, Warszawa, ul. Nowogrodzka 49, bilety: 80 – 120 zł, rezerwacje: tel. O22 628 89 98, poniedziałek (27.04), godz. 19[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA