fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Więcej środków na projekty dzięki osłabieniu złotego

Regiony w 2009 r. dostały dodatkowe 720,6 mln zł unijnych dotacji
W tej chwili trwa nabór kolejnych projektów. Do podziału jest 255 mln zł.
Te pieniądze to efekt wzrostu kursu euro oraz oszczędności powstałych podczas realizacji tych projektów, które zostały w pierwszej kolejności przeznaczone do dofinansowania w ramach dotacji przyznanych Polsce na lata 2004 – 2006.
Pieniądze mogą otrzymać też te projekty, które znajdowały się na listach rezerwowych. Warunkiem jest jednak, to by były zakończone, gdyż termin rozliczenia ich w Brukseli mija pod koniec czerwca 2009 r. Został on przez Komisję Europejską przedłużony o pół roku jako element pakietu antykryzysowego. Polsce pozwoliło to na uzyskanie kolejnych kilkuset mln euro dzięki osłabieniu naszej waluty od początku roku.
[wyimek]3 tys. km tyle dróg lokalnych wybudowanoi zmodernizowano w regionach w ramach dotacji na lata 2004 – 2006[/wyimek]
Dwa dni temu Małopolska, Opolszczyzna, Podkarpacie i region świętokrzyski otrzymały dodatkowe 14,7 mln zł na szkolenia, doradztwo zawodowe i wsparcie dla osób zakładających własną działalność gospodarczą. Z tego najwięcej, bo aż 12,4 mln zł, dodatkowych środków otrzymało województwo podkarpackie. Druga w kolejności Małopolska z dodatkowego rozdania otrzymała 1,2 mln zł.
Obecnie dzielone dotacje można przeznaczyć m.in. na projekty drogowe związane z rozwojem transportu publicznego, sieci internetowych czy baz turystycznych.
Na koniec marca w ramach programu dla regionów realizowanych było 13 tys. 180 projektów, a wartość dofinansowania unijnego wynosiła 11,6 mld zł.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA