fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komercyjne

W logistyce zastój dopiero będzie widać

Magazyny w Polsce
Rzeczpospolita
Kryzys na rynku odczuli także deweloperzy i właściciele magazynów. Najbardziej dotkliwie ci w Ameryce Północnej oraz Europie Zachodniej. Polska ma na ich tle świetne wyniki. Ten rok może jednak już nie być tak dobry
– Mimo globalnego spowolnienia gospodarczego rynek magazynowy w Polsce w roku 2008 wykazywał bardzo dużą aktywność. Polska okazała się jednym z najsilniejszych rynków w Europie, z rekordową ilością zawartych transakcji najmu przekraczających łącznie 1,5 mln mkw. – uważa Tomasz Olszewski, partner, dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych firmy Cushman & Wakefield w Polsce. – Przewidujemy, że pomimo spadku liczby transakcji w tym roku Polska w dalszym ciągu może być jednym z najbardziej dynamicznych rynków na Starym Kontynencie.
Sytuacja na rynku najmu powierzchni przemysłowych w 2008 r. pogorszyła się na całym świecie, a wzrost czynszów za magazyny obniżył się do poziomu 2,4 proc. w porównaniu z 6,1 proc. w 2007 r. – podaje C&W.
Na początku 2008 r. jako pierwsze odnotowały gorsze wyniki najbardziej dojrzałe rynki Ameryki Północnej oraz Europy Zachodniej, ale pod koniec roku już wszystkie regiony na świecie odczuły skutki globalnego spowolnienia gospodarczego.
[srodtytul]Dobre wyniki na Wschodzie[/srodtytul]
– Roczny wzrost czynszów w regionie Europy Środkowo-Wschodniej w 2008 r. wyniósł jednak 6,7 proc., czyli niemal tyle samo co w roku 2007. Rynki w Polsce i na Ukrainie wykazywały dużą aktywność przez cały rok, co było spowodowane między innymi dużym popytem na powierzchnie wysokiej jakości w sytuacji ich stosunkowego niedoboru. Czynsze w 2008 r. wzrosły w Polsce o 28 proc., w Kijowie na Ukrainie o 25 proc. – twierdzą analitycy C&W.
[srodtytul]Gorsze na Zachodzie[/srodtytul]
Jeśli chodzi o najwyższe czynsze w magazynach, to dzielnica Heathrow w Londynie po raz ósmy została uznana za najdroższą lokalizację przemysłową. Za wynajem 1 mkw. magazynu miesięcznie trzeba tam zapłacić – wg C&W – 185 euro.
Kolejne pozycje zajmują Tokio oraz Japonia – 179 euro za mkw. Dublin w Irlandii spadł z drugiego na trzecie miejsce, przy rocznych kosztach najmu kształtujących się na poziomie 157 euro za 1 mkw. rocznie.
– Chociaż najdroższe lokalizacje przemysłowe na świecie wciąż znajdują się w Europie Zachodniej, w 2008 r. odnotowaliśmy pogarszanie się wyników pod względem wzrostu czynszów – mówi Barrie David, starszy analityk z Działu Badań firmy Cushman & Wakefield.
— W większości krajów Europy Zachodniej czynsze w 2008 roku utrzymywały się na stabilnym poziomie przy stałym spadku popytu ze strony najemców w ciągu roku. W rzeczywistości globalne spowolnienie we wzroście czynszów wywołane jest obniżaniem się popytu w sytuacji, gdy na wielu rynkach nieruchomości przemysłowych panuje niedobór nowoczesnych powierzchni.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA