fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

W sądzie i urzędzie

Kiepskie sądy i prokuratury

Fotorzepa, BS Bartek Sadowski
Wstrząsające wyniki sondażu. Wymiar sprawiedliwości źle ocenia 44 proc. Polaków. Co drugi z nas twierdzi, że główną wadą jest korupcja. Najgorzej oceniamy sądy i prokuratury, lepiej policję
Takie wnioski płyną z raportu zamówionego przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Resort, planując reformę polskiego wymiaru sprawiedliwości, szukał odpowiedzi na pytanie, co Polacy myślą o pracy sądów i prokuratur, policji, komorników czy adwokatów.
Wyniki sondażu przeprowadzonego w lutym na próbie 1500 osób przez konsorcjum IBC Group & Homo Homini – w ramach projektu pod nazwą „Ułatwianie dostępu do wymiaru sprawiedliwości” – są szokujące.
Polacy nie mają zaufania do kluczowych instytucji wymiaru sprawiedliwości: sądów i prokuratury. Komu ufamy najmniej? Prokuraturze i prokuratorom oraz sędziom i sądom – nie wierzy im więcej niż co trzeci badany.
Skąd tak złe oceny? Powodem jest korupcja – wskazuje na nią ponad połowa Polaków. Co trzeci wymienia brak kadr, zawiłe procedury i biurokrację.
Pytani o skalę korupcji wśród przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości, ankietowani najczęściej wskazywali na prokuratorów, adwokatów, sędziów i komorników. W ich ocenie działania polskiego wymiaru sprawiedliwości pozostawiają dużo do życzenia. Aż 44 proc. wystawiło mu oceny negatywne. Pozytywne tylko 37 proc. Znacznie bardziej Polacy ufają radcom prawnym i policjantom.
Co ciekawe, opinie badanych wynikają z ich osobistych doświadczeń. Aż 99 proc. z nich przyznało, że w ostatnich trzech latach miało styczność z organami wymiaru sprawiedliwości, a 75 proc. deklaruje, że miało osobisty kontakt z sądami lub policją.
Badani uważają, że wyroki, które zapadają w Polsce, są niesprawiedliwe – sądzi tak aż 70,9 proc. ankietowanych. Niewiele mniej wskazuje na nierzetelne wykonywanie obowiązków, stronniczość i opieszałość.
– Jestem zaskoczony i zasmucony tak złymi ocenami wymiaru sprawiedliwości. Nie wierzę w to, że prawie wszyscy badani mieli z nim styczność i oceniają go na podstawie tylko własnych doświadczeń – mówi prof. Zbigniew Hołda, karnista z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
Ale prof. Piotr Kruszyński z Uniwersytetu Warszawskiego jest innego zdania. – Nie dziwię się, że ludzie tak źle oceniają wymiar sprawiedliwości, bo działa on po prostu fatalnie. W dodatku zdarza się, że wobec sprawców brutalnych przestępstw kryminalnych zapadają irracjonalnie łagodne wyroki – mówi prof. Kruszyński.
[ramka][srodtytul]42 procent[/srodtytul]
ankietowanych Polaków nie ma zaufania do prokuratury [/ramka]
[b][link=http://blog.rp.pl/goracytemat/2009/03/23/kiepskie-sady-i-prokuratury/]Skomentuj artykuł[/link][/b]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA