fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wiadomości

Królowe polskiej polityki

Hanna Gronkiewicz-Waltz
Fotorzepa, Kuba Kamiński Kub Kuba Kamiński
Izabela Kacprzak
W polityce najwyżej cenimy kobiety widoczne w mediach i te, które reprezentują popularne partie. Stąd bezapelacyjne zwycięstwo Hanny Gronkiewicz-Waltz. Zarówno Polki, jak i Polacy deklarują, że nie płeć jest ważna w polityce, ale kompetencje
Zapytaliśmy Polaków, które kobiety w polityce cenią najbardziej. Zdecydowaną zwyciężczynią okazała się prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz (PO). Ceni ją prawie co drugi Polak, najwięcej osób z wykształceniem wyższym i w wieku 30 – 39 lat.
[wyimek]Ostatnia kampania w mediach na razie nie przekłada się na sympatię do „aniołków PiS”[/wyimek]
– W sondażach wizerunkowych na ogół typujemy osoby znane, które często pokazują się w mediach – komentuje politolog Bartłomiej Biskup. Dlatego jego zdaniem drugie miejsce w rankingu zajmuje Maria Kaczyńska, która przecież nie jest politykiem, ale żoną prezydenta, czyli polityka bardzo często obecnego w mediach. Ceni ją co czwarty Polak.
Również częstym wypowiedziom publicznym zawdzięczają wysoką pozycję w sondażu minister ds. walki z korupcją Julia Pitera i szefowa resortu zdrowia Ewa Kopacz – zajęły wspólnie trzecią lokatę.
Przykładem, jak sympatia mediów przekłada się na sympatię odbiorców, jest także Joanna Senyszyn (SLD), która uplasowała się na siódmym miejscu. Tę znaną z kontrowersyjnych sądów, piszącą popularnego bloga posłankę media lubią za cięty język. W badaniu ceni ją tyle samo mężczyzn co kobiet – po 12 proc.
– Słabo na ich tle wypada minister Katarzyna Hall, bo przez sprawę z sześciolatkami nie ma dobrej prasy – mówi Biskup.
Z badań wynika też inna prawidłowość – mężczyźni cenią kobiety zdecydowane, mówiące językiem konkretnym i ostrym, jak Julia Pitera czy Zyta Gilowska. Polki inaczej, poza wyjątkowo lubianą Gronkiewicz-Waltz wolą panie o łagodniejszym wizerunku – Marię Kaczyńską (co trzecia Polka) i Ewę Kopacz (26 proc. respondentek).
– Szczerze mówiąc, dziwi mnie tak dobry wynik, ale jest mi bardzo miło – mówi „Rz” Zyta Gilowska. – Może to znaczy, że jak ktoś ma silną osobowość, to się odciska w pamięci – zastanawia się. I dodaje: – Ale szczerze mówiąc, w sondażach to już nic mnie nie dziwi.
– Wielkie dzięki – uśmiecha się Ewa Kopacz. – Postaram się nie zawieść tych, którzy mnie popierają i z determinacją będę walczyć o resztę.
Julię Piterę lubi i ceni najwięcej osób z wykształceniem wyższym, głównie ludzie młodzi (18 – 29 lat) – wskazuje ją co trzeci młody Polak, najmniej (6 proc.) osoby starsze (60 lat i więcej).
Na drugim biegunie jest Ewa Kopacz. Ma ona najwięcej sympatyków wśród osób o najniższym wykształceniu (w tej grupie głosowało na nią aż 32 proc. respondentów).
– Każdy człowiek ma gdzieś tam ukrytą potrzebę akceptacji – komentuje sondaż Pitera. – Nie dla zaspokojenia próżności, ale potwierdzenia, że to, co robi, ma sens. Biorę sobie więc ten wynik głęboko do serca.
Gronkiewicz-Waltz jest mile zaskoczona wynikami. – Cieszę się, że jestem doceniana. Od 17 lat jestem osobą publiczną, to pewnie ma znaczenie. Jestem teraz prezydentem Warszawy, a stolica zawsze jest postrzegana priorytetowo, wizerunkowo.Słabo w rankingu wypadają byłe minister rządu PiS: Elżbieta Jakubiak, Grażyna Gęsicka i Joanna Kluzik-Rostkowska (głosowało na nie 3 i 4 proc. respondentów), i w ogóle posłanki tej partii: Elżbieta Kruk i Jolanta Szczypińska (po 2 proc.) czy Aleksandra Natalli-Świat (5 proc.). Wyjątek stanowi Nelli Rokita (9 proc.).
Widać, ostatnia wizerunkowa kampania PiS na razie nie przekłada się na sympatię do „aniołków prezesa” (Gęsickiej, Kluzik-Rostkowskiej i Natalli-Świat).
Prof. Zbigniewa Bokszańskiego, socjologa z Uniwersytetu Łódzkiego, nie dziwią te dysproporcje. – Wyniki te odzwierciedlają sympatie partyjne w społeczeństwie: PO ma duże poparcie, co przekłada się na jej posłanki, PiS jest w odwrocie, więc i jego posłanki dużego poparcia mieć nie mogą – tłumaczy.
40 proc. Polek uważa, że kobiet w polityce jest za mało, podobnego zdania jest tylko 26 proc. mężczyzn. Polacy są zgodni, że nie płeć jest ważna, ale kompetencje. Deklaruje to co druga Polka i 57 proc. mężczyzn, najwięcej osób z wykształceniem wyższym.
[ramka]Prawie połowa Polaków najwyżej oceniła prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz. Sondaż GfK Polonia z 5 – 6 marca na grupie 500 osób. Ankietowani mogli wskazać najwyżej trzy swoje faworytki. [/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA