fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lokaty i inwestycje

Nomura wierzy w złotego, Goldman się tłumaczy

Fotorzepa, Seweryn Sołtys
Według analityków Nomury pod koniec 2009 r. euro może kosztować 4,55 zł wobec 4,70 zł wczoraj
Bank inwestycyjny Nomura rekomenduje kupowanie złotego kosztem korony czeskiej i węgierskiego forinta, uzasadniając to niedowartościowaniem naszej waluty. – Osłabienie złotego wobec korony i forinta zaczyna się kłócić z fundamentami – napisał cytowany przez agencję Bloomberg strateg banku Olgay Buyukkayali.
W ostatnim półroczu złoty stracił na wartości 29 proc., podczas gdy forint 21 proc., a czeska korona 13 proc.
Analitycy Nomury zwracają uwagę na deklarację polskiego rządu dotyczącą obrony kursu waluty w okresie przed przyjęciem euro i lepsze perspektywy wzrostu polskiej gospodarki w porównaniu z innymi krajami regionu.Według ich prognoz wzrost PKB w Polsce w 2009 r. wyniesie 1,3 proc., podczas gdy na Węgrzech gospodarka skurczy się o 3,5 proc., a w Czechach ten spadek wyniesie 0,5 proc.
Nomura dodaje, że polski rząd przyspieszył plany wejścia do ERM2 o około sześć miesięcy w stosunku do ich przewidywań, dając tym samym sygnał, że jego wola przyjęcia wspólnej waluty wzrosła wraz z ostatnim kryzysem zaufania w Europie Wschodniej. Analitycy Nomury się spodziewają, że euro w pierwszym i drugim kwartale będzie kosztować 4,7 – 4,75 zł, a pod koniec roku kurs wyniesie około 4,55 zł.
Z kolei bank inwestycyjny Goldman Sachs tłumaczył wczoraj w specjalnym oświadczeniu, że polski rynek niewłaściwie zinterpretował aktualizację analitycznej notatki z zeszłego tygodnia i doszedł do błędnego wniosku, iż rekordowe osłabienie złotego było wynikiem spekulacji banku.
– Nieporozumienie polega na tym, że polski rynek odebrał rekomendację odnoszącą się do tzw. modelowego portfela dla inwestorów jako wyraz stanowiska samego banku – tłumaczyła rzeczniczka banku. Dodała, że zalecenie nie ma nic wspólnego z własną strategią inwestycyjną GS, ponieważ dział obrotów banku jest niezależny od działu badań i analiz.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA