fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lokaty i inwestycje

W przyszłym roku tak dobrze nie będzie

Fotorzepa
Tak znakomitych ofert jak w ostatnich miesiącach dawno nie widzieliśmy. Teraz banki kuszą oprocentowaniem przekraczającym 9 proc. w skali roku. Ale eldorado już się kończy
Jesienią banki rozpoczęły ostrą rywalizację o pieniądze klientów. Na początku 2008 r. maksymalne oprocentowanie lokaty rocznej wynosiło 6 proc. w skali roku, obecnie jest to 9 proc. Stałe stawki dla depozytów krótkoterminowych: trzy-, cztero- lub sześciomiesięcznych doszły do 10, a nawet 12 proc.
Obecnie najlepsze lokaty roczne o stałym oprocentowaniu oferuje Noble Bank – 9,4 proc. w skali roku. Powyżej 9 proc. można też uzyskać w SKOK: Wołomin, im. Kardynała Wyszyńskiego oraz im. Z. Chmielewskiego. Zresztą w spółdzielczych kasach także zmienne stawki wynoszą ponad 9 proc. w skali roku.
Na lokacie rocznej o wartości 1 tys. zł można zarobić blisko 100 zł. Wiele banków oferuje bowiem oprocentowanie stałe w przedziale 8 – 9,5 proc. rocznie. Noble Bank, Volkswagen Bank oraz Lukas Bank proponują atrakcyjnie oprocentowane lokaty roczne ze zmienną stawką: odpowiednio 9,3 proc., 8,1 proc. i 8 proc. w skali roku. Ale w spółdzielczych kasach oszczędnościowo - kredytowych oprocentowanie zmienne sięga nawet 11 proc. (SKOK im. Kardynała Wyszyńskiego).
W bankach można uzyskać premię za przyciągnięcie kolejnego klienta. Tak jest np. w Alior Banku, gdzie standardowe oprocentowanie dla lokaty 12-miesięcznej to 7 proc. Warunkiem otrzymania dodatkowej premii w wysokości 3 proc. jest polecenie tej lokaty innej osobie oraz założenie ROR lub rachunku oszczędnościowego w banku. Osoba rekomendowana musi ulokować nie mniej niż 50 proc. kwoty deponowanej przez osobę rekomendującą i nie może być już klientem banku.
Podobnie jest w BPH. Tam również istnieje możliwość uzyskania dodatkowych odsetek (o 2 pkt proc. więcej w porównaniu ze stawką podstawową wynoszącą 8 proc.) dzięki rekomendacji – przysługuje to obu stronom. Warunkiem jest okazanie certyfikatu rekomendacyjnego oraz założenie lokaty terminowej o wartości nie mniejszej niż 10 tys. zł.
Inny metodę na przyciągnięcie nowych klientów ma Bank Millennium. Warunkiem założenia lokaty Twój Wybór jest posiadanie konta osobistego w banku. Przez 12 miesięcy od zdeponowania pieniędzy bank nie pobiera opłaty za prowadzenie rachunku, nawet jeżeli klient ulokuje pieniądze na krótszy okres. Obecnie podstawowy rachunek kosztuje 6 zł miesięcznie. Opłaty tej można uniknąć np. wówczas, gdy na konto trafia wynagrodzenie wysokości co najmniej 1,5 tys. zł miesięcznie. Okres trwania lokaty jest dowolny, od 30 dni do roku. Jeden klient może otworzyć maksymalnie 10 lokat.
Pod koniec tego roku Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe NBP o 0,75 pkt proc. Należy się więc spodziewać, że w 2009 r. banki zmniejszą oprocentowanie depozytów. Walka o klienta nie będzie już tak agresywna jak w 2008 r.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA