fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Polacy źle oceniają rolę PZPR w naszej historii

Negatywny obraz PZPR z czasem się zaciera
Rzeczpospolita
Polska Zjednoczona Partia Robotnicza źle zapisała się w historii Polski – uważa 38 proc. badanych przez TNS OBOP. Pozytywnie ocenia to ugrupowanie 19 proc. osób.
W grudniu mija 60. rocznica powstania PZPR, która prawie pół wieku rządziła w Polsce. Po latach spora grupa osób – bo 23 proc. – uważa, że partia nie zapisała się w historii ani dobrze, ani źle. Co piąty badany nie potrafi tego w ogóle ocenić. Skłonność do negatywnych ocen PZPR nasila się wraz ze wzrostem wykształcenia ankietowanych. W ciągu ostatnich dziesięciu lat zmalał odsetek osób negatywnie widzących rolę PZPR – w 1998 r. było to 43 proc.
Wśród badanych dominuje niezgodne z prawdą przekonanie, że do PZPR należała przynajmniej połowa Polaków – takie zdanie wyraziło aż 33 proc. z nich. Tymczasem w 1979 r., w okresie największego rozrostu PZPR, należało do niej 12 proc. dorosłych.
Sondaż przeprowadzono 6 – 10 listopada na reprezentatywnej próbie 1001 osób powyżej 15 lat.
[ramka]Im dalej od upadku PRL, tym mniej negatywnie oceniamy PZPR, która była partią rządzącą w tamtym ustroju. Według sondażu TNS OBOP co trzeci Polak myśli dziś źle o PZPR. Dziesięć lat temu takich ludzi było 47 proc. PZPR chwalą osoby słabo wykształcone i w złej sytuacji materialnej. [/ramka]
[ramka][link=http://blog.rp.pl/zychowicz/2008/12/12/polacy-tez-tesknia-za-knutem%E2%80%A9/]Przeczytaj i skomentuj wpis na blogu Piotra Zychowicza[/link][/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA