fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka

Nostalgiczne otwarcie Jazz Jamboree

Al Jarreau wspomagany wokalnie przez Debbie Davis
Fotorzepa, Rob Robert Gardziński
Koncert Ala Jarreau rozpoczął jubileuszową 50. edycję festiwalu. Amerykański wokalista nie był jednak w najwyższej formie
Na otwarcie wykonał wiązankę swoich hitów, ale widać było, że po scenie porusza się z trudem. Wokalnie wspomaga go długonoga Debbie Davis, nazbyt odciągająca uwagę od gwiazdy wieczoru. Usłyszeliśmy przeboje i tematy, w których Al Jarreau zawsze zaskakiwał wokalizami, naśladując różne instrumenty.
Był słynny temat „Tak Five”, który zaśpiewany pierwszy raz na płycie „Look To The Rainbow” przyniósł mu pierwszą w karierze nagrodę Grammy. Nie rozwinął go co prawda do ekstatycznego finału jak kiedyś, ale zaśpiewał scatem wyczekiwane chyba przez wszystkich solo. Pozwolił też perkusiście i basiście na krótkie solówki, wykorzystując ten czas na odpoczynek.
Do czasów świetności nawiązał przebojem „We’re In This Love Together”, wyciągając wysoko unisono z saksofonistą Joe Turano, szefem muzycznym zespołu. – To miło występować z kimś, kto mieszkał na twojej ulicy i chodził z tobą do tego samego kościoła – powiedział o nim.
Lepiej wypadła środkowa część koncertu bez Debbie Davis, a kulminacyjnym momentem był standard „Midnight Sun” z najbardziej jazzowej płyty „Accentuate The Positive”.
W finale wysłuchaliśmy ujmującej bossa novy „Mas Que Nada” Jorge Bena. Jak artysta powiedział w jednym z wywiadów, nadal marzy mu się „brazylijska” płyta. Będziemy na nią czekać. Już z bukietem kwiatów w dłoni, na bis, zaśpiewał jedną z najpiękniejszych ballad Joe Zawinula „A Remark You Made”.
Ale festiwal rozpoczął się chwilę wcześniej i to zaskakująco, od odtworzonej z taśmy historycznej zapowiedzi Leopolda Tyrmanda i Romana Waschko koncertu festiwalu „Jazz 1959”. Tradycyjny temat „Swanee River”, będący festiwalowym hymnem, zagrał zaś Jan „Ptaszyn” Wróblewski, rozbudowując temat o zadziorną improwizację.
Festiwal potrwa do 7 grudnia, 15 listopada wystąpi Michel Legrand.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA